Media greke zbulon emrat/ Kjo është qeveria e re e Kyriakos Mitsotakis

Media greke zbulon emrat/ Kjo është qeveria e re e Kyriakos Mitsotakis

23:29, 07/07/2019

Kyriakos Mitsotakis është gati të formojë qeverinë e tij të re, pasi u zgjodh si kryeministër nga poppulli grek.

Pas fitores së madhe të Demokracisë së Re në zgjedhjet kombëtare të 7 korrikut, lideri i Demokracia e Re betohet si kryeministër nesër në orën 13:00, ndërsa sipas burimeve të konfirmuara nga televizioni SKAI, edhe qeveria e tij është gati.

Drejtuesit e zgjedhur prej tij janë personazhe me një përvojë të gjatë në politikë:

Analitikisht, përbërja e qeverisë sipas informacionit të fundit të dhënë nga SKAI do të jetë:

Ministri i Zhvillimit: Adonis Georgiadis

Ministri i Energjisë: Kostis Hatzidakis

Ministri i Qeverisë Dixhitale: Kyriacos Pierakakis

Ministri i Rendit Publik dhe Migracionit: Michalis Chrysohoidis ose Angelos Syrigoos

Ministri i Financave: Christos Staikouras - Sekretari Shtetëror: Stelios Petsas

Sekretari i Shtetit për Marrëdhëniet Ekonomike: Giannis Kefalogiannis

Ministri i Brendshëm: Takis Theodorakos

Ministri i Turizmit: Olga Kefalogiannis

Ministri i Arsimit: Niki Kerameos Christos Tarantilis

Ministri i Punëve të Jashtme: Nikos Dendias ose Margaritis Schinas

Ministri i Mbrojtjes: Vasilis Kikilias ose Alkiviadis Stephanis

Ministri i Drejtësisë: Nikos Panagiotopulos

Ministri i Shëndetësisë: Kostas Tsiaras

Ministri i Transportit: Miltiadis Varvitsiotis ose Giannis Plakotakis

Ministri i Shëndetësisë: Kostas Tsiaras ose Vassilis Kontotsamanis

Kryetari i Dhomës: Kostas Tassoulas.

Lajmi në median greke, SKAI:

http://www.skai.gr/news/politics/article/408432/auti-einai-i-kuvernisi-tou-kuriakou-mitsotaki-ta-onomata-tou-upourgikou11/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco