Trump dërgon për ratifikim protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO

Trump dërgon për ratifikim protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO

10:32, 30/04/2019
A+ Aa A-

Siç njoftojnë nga Shtëpia e Bardhë, presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump në Senat e dërgoi për ratifikim protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO.

Në letrën e Trump deri te senati theksohet se “Maqedonia e Veriut është bashkëpunëtor i fuqishëm i ShBA-ve në fushën e sigurisë, dhe anëtarësimi i saj në NATO do të jetë interes strategjik i ShBA-ve dhe Aleancës”.

Protokolli për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në NATO u nënshkrua nga vendet anëtare të Aleancës më 6 shkurt të këtij viti në Bruksel.

Deri tani 13 vende anëtare të NATO-s në kuvendet kombëtare të tyre tashmë kanë ratifikuar protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco