Policia greke përplaset me emigrantët, bllokojnë daljen në rrugën kufitare

Policia greke përplaset me emigrantët, bllokojnë daljen në rrugën kufitare

15:44, 06/04/2019

Policia greke u përplas të shtunën me grupet e emigrantëve dhe refugjatëve të vendosur në një fushë afër kufirit verior të vendit duke shpresuar të kalojnë në vendet fqinje dhe të udhëtojnë në Evropën veriore, thanë dëshmitarët, raporton Reuters.

Qindra vetë, përfshirë fëmijët, kishin ardhur në terren pranë kampit të emigrantëve të Diavatës afër kufirit me Maqedoninë e Veriut të enjten dhe filluan të ngrinin çadra.

Ato u nxitën nga raportet mbi mediat sociale të planeve për një lëvizje të organizuar për të kaluar kufirin tokësor të Greqisë në veri-perëndim me Shqipërinë në fillim të prillit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco