Maqedonia e Veriut sot nënshkruan me NATO-n

Maqedonia e Veriut sot nënshkruan me NATO-n

09:23, 06/02/2019

Sot shkruhet historia për Maqedoninë e Veriut. Aleatët e NATO-s së bashku me ministrin e jashtëm të Maqedonisë, Nikola Dimitrov do të nënshkruajnë protokolin e pranimit, me Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Këtë e ka bërë të ditur edhe vet sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Kjo vjen, ku pas mosmarrëveshjeve thuajse prej 3 dekadash, Athina dhe Shkupi ranë dakord për të zgjidhur çështjen e emrit të Maqedonisë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco