FOTO/ Ndahet nga jeta antishqiptari i tërbuar

FOTO/ Ndahet nga jeta antishqiptari i tërbuar

13:29, 29/11/2018

Është ndarë nga jeta në moshën 87-vjeçare një nga antishqiptarët më të mëdhenj të historisë postmoderne, akademiku maqedonas, Bllazhe Ristovski.

Ristovski i cili ka qenë kryeredaktor i Akademisë maqedonase, njohet gjerësisjht për qëndrimin e tij fyes dhe antishqiptar.

Ka vdekur në moshën 87-vjeçare ish-kryeredaktori i Enciklopedisë Maqedonase, akademiku

Në enciklopedinë e vitit 2009-të, shqiptarët ishin quajtur barbarë të cilët vinin nga malet e veriut të Shqipërisë dhe uzurponin tokat maqedonase gjatë shekullit VII.

“Prejardhja e shqiptarëve të Maqedonisë është nga Veriu i Shqipërisë, fisi i gegëve dhe vendosja e tyre fillimisht ishte nëpër qytetet si Tetovë e Gostivar, të cilët me ndihmën e bandave të kaçakëve terrorizuan popullsinë maqedonase duke i detyruar të shpërngulen, për rrjedhojë vatrat maqedonase dhe fshatrat e tyre u populluan me shqiptarë”, shkruante ndër të tjerat në enciklopedinë maqedonase, ky kryeredaktor ishte Ristovski.

Për shkak të të pavërtetave ofenduese për shqiptarët e Maqedonisë, ASHAM e tërhoqi nga qarkullimi enciklopedinë e publikuar në shtator të vitit 2009. Asokohe u formuar një këshill që duhej të bëjë revidimin e enciklopedisë, por i njëjti nuk ka kryer ndonjë funksion. Dhe derisa flitej e përflitej për të njëjtën, gjysma e kopjeve të botimit u shpërnda me "gabimet" ekzistuese.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Agroni fier30/11/2018 22:32

Ishalla te tjere mbas keti maqedonsi kurv . Dhe deri ne fund te vitit mos te ngelet me antishqiptar gjalle.

Shqipe 29/11/2018 20:43

Aj ne te semes ky dhe shume te tjere raca e tij dhe te gjithe ata shqipetare qe punojne kunder interesave te ketij vendi.

rob i zotit29/11/2018 17:31

Eshte e vertete qe shqiptaret ishin ne male ne ate kohe qe pretendojne keta lloj historianesh, sepse dikush ( si puna e races se ketij personi ) i detyroi. Shqiptaret nuk u krijuan ne male( kjo ska llogjike) por ishin autoktone ne ato toka fushore . Ajo rrace greko- sllave i detyroi te ngjiteshin ne male. Zoti deshi te mbijetonim dhe ne male. Dhe ja ku jemi...

Gostivari6829/11/2018 16:56

Nje hale me pak...te vafte shpirti ne m*t...

gramoz29/11/2018 15:13

Ne rastin e ketij mender akademiku, thuhet ka ngordhur dhe jo ka vdekur.

Katunari29/11/2018 14:02

Ca pune kini me ristovskin ju. Ne antishqiptarin ma te modh e kena bo kryeminister.

Shto koment

Denonco