Ikja e Gruevskit, Kryeministri malazez: Zaev le të hetojë se si doli nga Maqedonia

Ikja e Gruevskit, Kryeministri malazez: Zaev le të hetojë se si doli nga Maqedonia

11:44, 29/11/2018

Kryeministri i Malit të Zi Dushko Markoviç, ka deklaruar se është detyrë e Maqedonisë dhe jo e Malit të Zi që të hetoje për arratisjen e Nikolla Gruevskit. Ai ftoi kryeministrin Zoran Zaev që të merret më shumë me çështje se pse nuk u lëshua në kohë fletarresti për Gruevskin.

Duke e komentuar deklaratën e Zaevit, i cili para disa ditësh tha se ndjehet i habitur që katër shtete mike të Maqedonisë kanë lejuar ikjen e Gruevskit përmes territorit të tyre, Markoviçi tha se Gruevski nëpër Malin e Zi ka kaluar në mënyrë ligjore me dokumente personale.

“Ka hyrĂ« nĂ« Malin e Zi dhe ka shkuar pĂ«r Serbi. NĂ« atĂ« moment sipas tĂ« dhĂ«nave qĂ« posedon Mali i Zi pĂ«r Gruevskin nuk ka pasur tĂ« lĂ«shuar fletarrest, e as nuk ka pasur interesim nga Maqedonia.

Miku im Zoran Zaev duhet tĂ« merret me faktin se pse me kohĂ« nuk Ă«shtĂ« lĂ«shuar urdhĂ«r-arrest pĂ«r Gruevskin dhe si ka arritur ai tĂ« futet pa pasaportĂ« nĂ« njĂ« vend anĂ«tar tĂ« BE-sĂ«, kjo çështje nuk mund t’i ngarkohet Malit tĂ« Zi”, tha Markoviç nĂ« njĂ« intervistĂ« pĂ«r radiotelevizionin publik tĂ« Malit tĂ« Zi, RTCG.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco