Më 18 dhe 19 tetor në Bruksel, Maqedonia fillon bisedimet për anëtarësim në NATO

Më 18 dhe 19 tetor në Bruksel, Maqedonia fillon bisedimet për anëtarësim në NATO

14:05, 10/10/2018

Republika e Maqedonisë më 18 dhe 19 tetor në selinë e NATO-s në Bruksel zyrtarisht i fillon bisedimet për anëtarësim në Aleancë.

Siç informoi në konferencën e sotme për shtyp zëdhënësi i Qeverisë Mile Boshnjakovski, në seancën e djeshme të Qeverisë është shqyrtuar dhe miratuar informacioni për formimin e Komitetit Punues që është përgjegjës që t’i zbatojë bisedimet për anëtarësim.

Ai theksoi se Maqedonia është e përkushtuar plotësisht për këto bisedime dhe theksoi se delegacioni zyrtar i Qeverisë në të cilin do të ketë anëtarë nga disa institucione dhe dikastere ministrore do ta kryesojë koordinatori kombëtar Stevo Pendarovski.

“Ne jemi të gatshëm plotësisht dhe Komiteti Punues për Integrim të Republikës së Maqedonisë në NATO punon tashmë një kohë të gjatë”, tha Boshnjakovski.

Ai shtoi se proceset zhvillohen paralelisht për anëtarësim të plotë dhe theksoi se për anëtarësim të plotë nevojitet edhe implementim i plotë i Marrëveshjes së Prespës, së pari në Parlamentin e Maqedonisë, gjegjësisht miratimin e ndryshimeve kushtetuese, e pastaj edhe ratifikimin e tij në Parlamentin në Athinë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco