Emri i Maqedonisë, reagon Ministri i Jashtëm Gjerman: Shkupi dhe Athina shkruan histori

Emri i Maqedonisë, reagon Ministri i Jashtëm Gjerman: Shkupi dhe Athina shkruan histori

15:30, 13/06/2018

Ministri gjerman i punëve të jashtme, Heiko Maas i uroi qeveritë e Maqedonisë dhe Greqisë për arritjen e marrëveshjes për zgjidhjen e çështjes së emrit duke thënë se vendosshëmria dhe vizioni i të dy kryeministrave dhe ministrave të punëve të jashtme ka arritur sukses.

“Shkupi dhe Athina sot shkruan historinë. 25 vite nga kontesti i emrit së IJRM-së dhe grekëve. Lajm i shkëlqyer është se që të dyja palët gjetën zgjidhje dhe u morën vesh për emrin Republika Veriore e Maqedonisë. Kjo gjithashtu tregon se mund të arrihet nëse sillemi me durim, arsye dhe respekt ndaj të tjerëve. Ja vlente që asnjëherë nuk i shuam shpresat, që ishim në ndryshim të afërt nga të dyja palët në periudha të rënda gjithmonë vijnë kompromise. Bisedimiet ishin të gjatë dhe të mundimshme. Por, në fund vendosshmëria dhe vizioni i dy kryeministrave dhe ministrave të punëve të jashtme dhanë sukses. Të dy qeverive ju uroj nga zemra për këtë marrëveshje histroike”, tha Maas

Ministri gjerman i Punëve të jashtme ju bëri thirrje të gjithë faktorëve politik që të kontribuojnë për zbatimin e marrëveshjes, që e tërheq pengesën kryesore për afrimin e vendit në BE dhe NATO. “Ju bëj të gjithë forcave politike në Shkup dhe Athinë të kontribuojnë për këtë marrëveshje historike Sepse kjo i forcon marrëdhëniet mes dy vendeve duke kontribuar për stabilitetin e Ballkanit Perëndimor Krahas kësaj, tash është hequr pengesa për afrimin e Shkupit në BE dhe NATO”, deklaroi Maas.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment