VIDEO/ Izetbegoviç: Bosnje-Hercegovina duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës, por ...

VIDEO/ Izetbegoviç: Bosnje-Hercegovina duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës, por ...

15:35, 13/11/2017

Intervistë ekskluzive me anëtarin boshnjak në Presidencën e Bosnje-Hercegovinës, Bakir Izetbegoviç (i biri i presidentit të ndjerë Alija Izetbegoviç).

Bakir Izetbegoviç pohon se boshnjakët janë të gatshëm të luftojnë për ruajtjen e integritetit territorial, nëse Republika Serpska synon shkëputjen.

Izetbegoviç flet edhe për anëtarësimin në NATO dhe BE, raportet me Serbinë, Kroacië, çështjen e Sanxhakut, denimin e atyre që kanë bërë krime lufte...

Në intervistën e zhvilluar nga Bahri Cani dhe Zorica Iliç, Izetbetbegoviçi thotë se Bosnje-Hercegovina duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës. Por...

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

fery13/11/2017 22:06

Nese Bosnja e njehe pavarsine e Kosoves ateher ku mbeti krijimi i Serbise se Madhe ?Por , edhe nese vertet ndodhe kjo njohje , ateher cilat jane kusht e njohjes nga ana e BiH ..? ...mose ndoshta gjate caktimit te demarkacionit te Kosoves me Serbine , Kosova duhet heqe dore nga Liqeni i Ujmanit ( Gazivodes ) dhe Veriu i Mitrovices dhe Kosoves .? Nese ky eshte kushti i njohjes nga Bosnja ateher , Kosoves nuk i duhet kjo njohje ..!

Shto koment