Po festonte në rrugët e Argjentinës fitoren e Kupës së Botës, tifozi mbytet nga flamuri i kombit të tij

Po festonte në rrugët e Argjentinës fitoren e Kupës së Botës, tifozi mbytet nga flamuri i kombit të tij

15:00, 20/12/2022
A+ Aa A-

Një tifoz që festonte fitimin e Kupës së Botës në Argjentinë pati një fund tragjik kur një flamur, të cilin e kishte hedhur mbi supe, u kap në rrotëne pasme të një motoçiklete.

Sebastian Oscar Maciel, 22 vjeç, u rrëzua në tokë, pa mundur të merrte frymë dhe dha pulsin e fundit mes festimeve në qytetin e Bahia Blanca, provinca e Buenos Aires, për triumfin e Argjentinës ndaj “trikolorëve” në finalen e Kupës së Botës të dielën.

Dëshmitarët okularë e panë atë të rrëzuar përtokë dhe kuptuan se flamuri i ishte mbështjellë rreth qafës. Hetimet janë në vazhdim, por hetimet fillestare bëjnë me dije se ai ka vdekur nga mbytja. Incidenti tragjik errësoi disi gëzimin e argjentinasve, të cilët po festonin në rrugë pas një fitoreje dramatike me penallti ndaj finalistëve Francë që lejoi “Blancoseleste” të sillte trofeun e artë në Argjentinë për herë të parë që nga viti 1986.

Mbi një milion tifozë festuan trofeun rreth monumentit ikonik të obeliskut në kryeqytetin e Argjentinës, Buenos Aires.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco