Lajmi i fundit

LIVE/ Kreu i PD Sali Berisha në 32 vjetorin e themelimit të degës, Kamëz

16.7 kilometra në një ndeshje, Brozovic vendos një rekord të ri në Botëror

16.7 kilometra në një ndeshje, Brozovic vendos një rekord të ri në Botëror

19:22, 06/12/2022
A+ Aa A-

Marcelo Brozovic, ka bërë një maratonë rekord për të çuar Kroacinë në çerekfinalet e Kupës së Botës, Katar 2022. Ballkanasit u kualifikuan mes tetë më të mirave, pasi mposhtën Japoninë pas gjuajtjeve të penalltive, por kundër aziatikëve mesfushori i Interit ka vendosur një rekord të ri në historinë e Botërorit.

Brozovic, që ishte në fushë gjatë 90 minutave të kohës së rregullt dhe kohës shtesë, ka bërë 16.7 kilometra duke mposhtur rekordin që i përkiste po atij (16.33 Km në Rusi 2018, në sfidën kundër Anglisë, që u fitua në kohën shtesë).

30-vjeçari është një lojtar i kudogjendur në fushë, që ndihmon shumë ekipin. Jo më kot sezonin e kaluar Brozovic ishte lojtari që kryesonte listën e lojtarëve që bëjnë më shumë km në fushë në Serie A: 11.737 km për ndeshje.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco