The Democrats will block the first parliamentary session as a protest against Ruçi and Xhafaj’s election

The Democrats will block the first parliamentary session as a protest against Ruçi and Xhafaj’s election

09:36, 04/09/2017

The Democratic Party (PD) deputies will block the first session of the new parliament as a protest against the election of Gramoz Ruçi in the post of the Speaker and Fatmir Xhafaj’s return as the Interior Minister.

The final decision will be taken in the meeting of the Democrat parliamentary group, but it is understood the protest will take place in and outside the parliament hall, trying to make impossible the vote for Ruçi's election. The Association of the Former Politically Prosecuted and PD’s youth forum will lead the protest.

Democratic Party chairman Lulzim Basha commented Rama’s new moves as the consolidation of the communist elite in power, with the likes of Rama himself, Ruçi, Xhafajn, Ditmir Bushati and Sonila Qato.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Arlind kola04/09/2017 12:07

Sa me teper afron vetingu aq me shume po e shfaqin friken keta.

Arber isai04/09/2017 12:06

I kapi frika se dalin zbuluar krimet e tyre.Kane frike nga reforma ne drejtesi dhe profesionalizmi i policise dhe ngrihen e bejne protesta qe nuk do sjellin asgje te mire.

Metan Selmani04/09/2017 11:53

Dolën nga çadra me 100 kushte dhe përfunduan në ca ministra teknik të padoboshëm, tani duan të ngren një tjetër pët të penguar qeverin e re, nuk është tjetër veçse një politik dritshkurtër.

Miri boci04/09/2017 11:52

Te doli gjumi Luli dhe tani kerk9n tua prishesh rehatine qytetareve me protesta pa asnje kuptim . Fli me mire se ashtu edhe vendi ecen perpara pa pengesat e tua te kot

Nora Lasku04/09/2017 11:49

Do e niskan mbarë këta mandatin e dytë opozitare, duke vazhduar me plitikat bllokuese, kjo nuk është aspak rruga që duhet të ndjek opozita.

Erjona hysa04/09/2017 11:49

O ju te pd dini te beni gj tjeter pervec se te protestoni dhe te ngrini kampingje ne mes te bulevardit?! Na e keni shpifur jeten jeni bere te padurueshem,thjesht pranoni qe PD ka marr fund dhe mbaroi filmi

Agron hysa04/09/2017 11:46

Protestaaa ?!!! Hahaha sa qesharak jeni ju te PD vetem te beni protesta dhe te ngrini cadra dini ju,me pak fjal keni marr fund. Ikni shporruni nga shqiperia dhe lereni kete vend te bej hajer me ata qe zgjodhi per ti qeverisur.

Klea Janku04/09/2017 11:44

PD perfundimisht nuk di cfare thot! Vazhdon akoma me politika destruktive. Eshte bere mjerane

Gerta Taku04/09/2017 11:43

O luli erdhe nga pushimet prap cader do hapesh? Futu ne parlament dhe bej detyren si deputet.

Besnik Uka04/09/2017 11:42

Pd ja sdi cthot. Eshte e marr fund. Kryetari qe ka eshte me zgjedhje farse. Lere shqiperin te integroj

Shto koment