Kapja e 2.3 tonëve drogë në Itali, reagon Basha: Trumbetat e Edi Ramës, mashtrime për popullin

Kapja e 2.3 tonëve drogë në Itali, reagon Basha: Trumbetat e Edi Ramës, mashtrime për popullin

16:26, 02/09/2017

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar sot në lidhje me sasinë e madhe të drogës të kapur gjatë natës në Itali. Droga që besohet se është ngarkuar në Shqipëri e transportuar me një gomone, është kapur nga Guardia Di Financa dhe ishte me peshë prej 2.3 tonësh.

Për kreun e PD-së kjo kapja e kësaj ngarkese tregon se trumbetat e Edi Ramës janë vetëm mashtrime.

Ja çfarë shkruan kreu i PD-së:

Ngarkesa prej 2,3 tonë drogë e kapur sot në Itali dëshmon një të vërtetë të hidhur:

Trumbetat e Edi Ramës për luftë kundër drogës janë vetëm mashtrime me qëllim tulatjen e qytetarëve dhe të komunitetit ndërkombëtar.

Ndërkohë ai mbron dhe promovon kokat e krimit të organizuar dhe bashkëpunëtorët e tyre politikë. Ky në fakt është projekti PS+ i shpallur prej tij: PS+drogë+kriminelë+korrupsion.

Kjo faktohet edhe nga promovimi prej tij i Gramoz Rucit të cilit që nga 2005 qeveria amerikane i ka refuzuar hyrjen në SHBA për shkak të përfshirjes në krimin e organizuar dhe trafikun e drogës, dhe Fatmir Xhafës të përfshirë në mbrojtjen e të vëllait të dënuar nga Italia për trafikun ndërkombëtar të kokainës.

Opozita do të bëjë çdo përpjekje për ta vënë atë para përgjegjësisë personale për drogën dhe krimin. Por kjo betejë kërkon edhe përpjekjet e medias, intelektualëve dhe të gjithë qytetarëve. Të gjithë duhet të ngremë zërin dhe të ngrihemi kundër rrezikut të drogës para se të jetë vonë.?

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Ela Spahiu02/09/2017 20:17

Persona si basha jan aq kompleks dhe te budallallepsur saqe as veten se kupton bie ne kundershtim me vetveten por deklaratat e tij kam thkesht sa per te kaliar kohen asgje me shume per te krijuar icik spektakel

izi hoti 02/09/2017 19:54

Mendova se me humbjen e thelle qe pesoi ne zgjedhje Basha do ndryshonte menyren w te berit politik po ky si duket negli duke hedhur balte ndaj Z.Xhafa qe eshte njeriu i duhur per luften nda krimit.

Altin Sota02/09/2017 18:40

Se mos di te besh gje tjeter ti pervec se te fillosh te shpikesh gjera koti pa lidhje..fillo bej opoziten me dinjitet jo me kesisoj mashtrimesh.

Spiro kserpo02/09/2017 18:27

Policia po ben puenen me t miree ne keto kohee..esht profesiinale dhe ka per ta zhduk vendin nga harta e droges..bravo xhafaa

Marjeta kola02/09/2017 18:25

Kanabisi i mbjelle eshte ne sasine me te vogel qe ne vitin 1991 dhe kjo eshte me fakte.

Fred Gega02/09/2017 18:24

Ku ke fytyre te flasesh ti o Bash qe ne kohen tende dhe te Saliut na mbiu droga cep e me cep te Shqiperise.Fale policise dhe kesaj reforme Shqiperia po pastrohet nga ato qe mbine ne kohen tende.

Erjon pejo02/09/2017 18:22

Se mos ndjehet keq basha se u kapen njerezit e tij me droge.Ky vetem di te dale ne tv e te beje show mediatik.

Denis Halimi02/09/2017 18:12

Ne kohen tuaj Lulezim droga bridhte evropen e me tutje. Sot nuk shkon dot me larg se kaq, pasi policia jone ka lidhje te forta me te gjitha shtetet rreth e perqark per te parandaluar kete.

Bedri Doku02/09/2017 18:10

O Lul shpifsi. Mos harro qe bashkepunimi i policise shqiptare me ate italiane eshte shum i forte. Dhe kjo kapje eshte rezultat i ketij bashkepunimi. Bej pak pushim me shpifjet se do te te duhet energji sapo te filloje qeveria e re punen.

Klodi kajo02/09/2017 17:44

Nuk ka rastë të mos e lidhë ky çdo gjë me z.xhafaj, pse e sulmon kaq shumë dikë që nisi reformin në drejtësi dhe tani do jetë në ministrin e brendshme, pse trembet opozitari.

Rea Hoxha02/09/2017 17:41

Eshte mbjell me pak kanabis se kurr me pare. Qe nga viti 91 thot Raporti dhe kjo eshte nje arritje e padiskutueshme e policise dhe qeveris Rama

Gerald Boka02/09/2017 17:40

Keto jan show mediatik te bashes. Tashme eshye nje opozit qe ska cthot dhe vetem akuzon pabaza dhe politikisht. Turp i madh

Jani Daku02/09/2017 17:39

Kurr me par policia nuk ka punuar kaq shume! Eshte bere kryefjala e tyre puna kunder kanabist dhe kan dhene nje rezultat te shkelqyer keto vite

Gezim Kola02/09/2017 17:38

Eshte e pabesueshme se cfare thot ky Basha. Cdo gj e ka genjeshter dhe asgje tjeter.

Shto koment