EU Delegation in Tirana statement for implementation of the Justice Reform

EU Delegation in Tirana statement for implementation of the Justice Reform

17:53, 13/06/2017

EU Member States Embassies and the EU Delegation in Tirana call on all relevant authorities to adhere to their full commitment to the implementation of the Justice Reform, which was unanimously voted in the Albanian Parliament almost a year ago. Vetting of judges and prosecutors, as envisaged in the legislation that has already been reviewed both by the Venice Commission and the Constitutional Court of Albania, needs to start. The EU recalls that credible and tangible progress on all five key priorities, the implementation of the Justice Reform, and in particular the vetting, are essential for the opening of accession negotiations with Albania.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Vetting Rama14/06/2017 06:47

ZONJA VLLAHUTIN NUK MUND TE HYSH NE EUROPE ME NJE KRYEMINISTER QE TALLET DHE U BERTET QYTETAREVE TE VENDIT VET PAR ARSYEN E VETME SE ATA DUAN PD DHE JO PS. AI U MERR ERZIN, DHE JU NE VEND QE TA LARGONI KAFSHEN NA KERKONI NE TE PERCMUARVE NGA MONSTRA QE JU KENI KRIJUAR DHE QE E KA EMRIN EDI RAMA TE KERKOJME VETTINGUN. TURP PER JU QE NUK SHIKONI DHE NUK DEGJONI CFARE BROCKULLA LESHON KY FRIKACAK DHE HAJDUT PROFENIST.

Shto koment