'Hetimet janë në fazë finale'/ Lala flet për inceneratorin e Tiranës dhe hetimin pasuror të Veliajt

'Hetimet janë në fazë finale'/ Lala flet për inceneratorin e Tiranës dhe hetimin pasuror të Veliajt

22:32, 17/06/2024
A+ Aa A-

Gazetarja Klodiana Lala u shpreh në emisionin ‘Të Paekspozuarit” se hetimet për inceneratorët nuk kanë pushuar, madje, sipas saj, hetimet janë drejt një faze finale sa i përket inceneratorit të Tiranës për të patur edhe finalizim të personave të tjerë që mund të shkojnë nën masa sigurie, po për momentin prokurorët janë fokusuar dhe të orientuar vetëm në drejtim të parave, pra ku kanë përfunduar paratë.

“Janë ushtruar kontrollin disa banesa, që mendohet se mund të gjenden prova që kanë të bëjnë me aferën e inceneratorëve. Për momentin është i përqendruar gjithë hetimi i prokurorëve të posaçëm në bashkinë e Tiranës, sepse duhet të kemi parasysh që krahas hetimit që po kryhet për mënyrën, për procedurat e tjera në radhë, sot prokurorët janë duke parë se ku kanë përfunduar paratë e një inceneratori të Tiranës.

Cili është roli i kryetarit të bashkisë, zotit Veliaj dhe në këtë kuadër ka pasur veprime, por sigurisht, duke qenë se veprimet nuk janë bërë publike për shkak edhe të zhvillimeve, por mendoj që janë drejt një faze finale sa i përket inceneratorit të Tiranës për të patur edhe finalizim të personave të tjerë që mund të shkojnë nën masa sigurie, po për momentin që ne flasim, prokurorët janë fokusuar dhe të orientuar vetëm në drejtim të parave, pra ku kanë përfunduar paratë.

Ahmetaj ka ngritur një akuzë, nëse ju e mbani mend, për 60 mln euro, të cilat nuk dihet se ku kanë përfunduar, duke ngritur dyshime për emra konkretë, dhe SPAK është duke i verifikuar. A do të shkojë deri tek zoti Veliaj? Jam duke e parë këtë çështje, por veprime hetimore ka patur në disa dimensione, ka patur kontrolle të llogarive bankare, ju e dini paralelisht, ka nisur një hetim pasuror për zotin Veliajn dhe pjesëtarët e familjes së tij.

Edhe në kuadër të dosjes tjetër 5D, sepse duhet të kemi parasysh që 5D është kompania e cila kontrollohej de facto nga drejtorët kryesorë dhe njerëzit më të besuar të Erion Veliajt.

Kompania 5D ka marrë edhe leje ndërtimi në të paktën tre raste, dhe këto leje ndërtimi, këto pallate që janë ngritur, një pjesë e tyre janë shitur. Prokuroria ka patur vështirësinë më të madhe për të mos penalizuar ato qytetarë të cilët kanë marrë kredi apo investime dhe kursimet e jetës i kanë investuar për blerjen e një apartamenti.

Është duke bërë përmes aktit të ekspertimit ndarjen mes atyre pas atyre parave që konsiderohen para të ligjshme dhe paratë e tjera që dyshojnë që janë marrë përmes korrupsionit apo veprave tjera penale, kështu që momenti që do të bëhet kjo ndarje përmes aktit të ekspertimit do të shkohet dhe në sekuestrimin e kompanisë 5D, kështu që paralelisht po ecin të gjitha çështjet që në fokus dhe në thelb kanë kryetarin e bashkisë Tiranë, zotin Veliaj”-tha Lala.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco