Lajmi i fundit

TASK FORCE/ Si do shkohet në zgjedhjet e 2025?

'Kathimerini': Fredi Beleri fitoi 236,271 vota, fushata u drejtua nga djali i tij

'Kathimerini': Fredi Beleri fitoi 236,271 vota, fushata u drejtua nga djali i tij

09:45, 10/06/2024
A+ Aa A-

Kathimerini

Fredi Beleri, kryebashkiaku i zgjedhur etnik grek i burgosur i bashkisë jugore shqiptare të Himarës, është zgjedhur si eurodeputet me partinë qeverisëse të Greqisë, Demokracia e Re, në zgjedhjet evropiane të së dielës.

Me pak mbi 96% të votave të numëruara, Beleri kishte siguruar 236,271 vota, duke u renditur i katërti në mesin e shtatë eurodeputetëve të zgjedhur nga konservatorët dhe i katërti midis 21 eurodeputetëve grekë në përgjithësi.

Fushata drejtohej nga djali i tij, Petro Beleri.

Kryesuesi i votave është gazetari dhe prezantuesi i shquar televiziv Giorgos Aftias, i cili kryesonte me 307,495 vota.

Aftias kishte dhënë dorëheqjen nga posti i tij një muaj e gjysmë përpara zgjedhjeve të së dielës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco