Adnan Dibrani bëhet deputeti i parë shqiptar nga Kosova në Parlamentin Evropian

Adnan Dibrani bëhet deputeti i parë shqiptar nga Kosova në Parlamentin Evropian

08:56, 10/06/2024
A+ Aa A-

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri ka njoftuar se Adnan Dibrani ka fituar ulëse në Parlamentin Evropian në zgjedhjet që u mbajtën këto ditë.

Tahiri në një postim në “X” ka shkruar se Adnani po bëhet shqiptari i parë nga Kosova i zgjedhur në Parlamentin Evropian.

“Adnani është nga Mitrovica dhe ka emigruar në Suedi në vitet e 90-ta, ku kishte një angazhim të madh si qytetar aktiv.

Ai ishte deputet në Suedi dhe gjithashtu anëtar i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës”, ka shkruar Tahiri.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco