Lajmi i fundit

TASK FORCE/ Si do shkohet në zgjedhjet e 2025?

Mesazhi i Belerit si eurodeputet, nga burgu: Demokracia fshin çdo përpjekje për grusht shteti!

Mesazhi i Belerit si eurodeputet, nga burgu: Demokracia fshin çdo përpjekje për grusht shteti!

07:15, 10/06/2024
A+ Aa A-

Gazeta greke Protothema jep sot mesazhin e kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Belertit, i cili pas fitores në zgjedhjet e Parlamentit Evropian, falënderoi grekët dhe kryeministrin Kyriakos Mitsotakis dhe premtoi punë të palodhur si eurodeputet.

"Minoriteti grek në Shqipëri po feston pasi kryetari i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, zuri vendin e 3-të me votën e Demokracisë së Re në zgjedhjet europiane të 2024-ës . 

Vetë Fredi Beleri, nga burgu, dërgoi mesazhin e tij për fitoren e tij:

"Gjatë gjithë këtyre muajve u forcua nga besimi im se drita fiton mbi errësirën dhe se fuqia e demokracisë mund të fshijë çdo grusht shteti, për sa kohë që ka. vullnet dhe besim në një qëllim më të lartë. Ne luftuam për demokracinë, shtetin ligjor dhe liritë dhe dinjitetin e qytetarëve. 

Ndeshja u zhvillua në kushte të pafavorshme, të paimagjinueshme për një vend që dëshiron të bëhet anëtar i familjes evropiane dhe u fitua falë nderit dhe krenarisë së grekëve. 

Dua të falënderoj grekët dhe gratë që më nderuan me votën e tyre, familjen time që ishte mbështetja dhe zëri im, miqtë në të gjithë Greqinë që më qëndruan në krah në sprovën më të vështirë të jetës sime. Dhe sigurisht Kyriakos Mitsotakis që më dha mundësinë të jem kandidat, për të cilin do të jem gjithmonë mirënjohës. 

Si eurodeputet do të punoj shumë për të qenë i dobishëm për fraksionin tim dhe mbi të gjitha për vendin tonë," shkruan Protothema. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco