‘Mirror’: David Cameron shpërdoroi 60 mijë stërlina nga taksapaguesit, për një vizitë 89 minuta në Shqipëri

‘Mirror’: David Cameron shpërdoroi 60 mijë stërlina nga taksapaguesit, për një vizitë 89 minuta në Shqipëri

19:52, 25/05/2024
A+ Aa A-

 

David Cameron shpërdoroi rreth 60,000 £ duke punësuar një avion privat luksoz për të fluturuar drejt Shqipërisë, për një vizitë që zgjati vetme 89 minuta, pasi u detyrua të kthehej në Londër.

Kështu shkruan ‘Mirror’ referuar vizitë së Cameron në Tiranë.

 ‘Në atë që mund të ishte poshtërimi i tij i fundit si Sekretar i Jashtëm, Lordi duhej të vizitonte Tiranën, ku do t'i bëhej një pritje madhështore - me flamuj sindikatash të vendosura në rrugë’, shkruan media britanike.

Më tej ajo shton se avioni - një Embraer Legacy 600 i marrë me qira nga firma malteze Vistajet - ishte në tokë vetëm për 89 minuta para se të thirrej në një mbledhje urgjente të kabinetit.

Emily Thornberry, Prokurorja e Përgjithshme Shadoë e Laburistëve tha: ‘Kjo përmbledh shumë nga ajo që nuk është në rregull me këtë qeveri: humbjen groteske të parave të taksapaguesve të shpenzuara për të marrë me qira një tjetër avion privat luksoz; kaosi i pabesueshëm për t'u kthyer me nxitim në Londër pas më pak se dy orësh në Shqipëri; dhe arrogancën e plotë të trajtimit të një aleati të rëndësishëm të NATO-s me një mungesë respekti të tillë.’

Tatimpaguesit do të paguajnë koston marramendëse prej 8,600 £ në orë për marrjen me qira të avionit luksoz, i cili përmban ndenjëse prej lëkure prej pelushi për deri në trembëdhjetë pasagjerë - ose shtretër të sheshtë për pesë - Ëi-Fi në bord, një luajtës blu-ray dhe një galeri e pajisur plotësisht me furrë, mikrovalë dhe aparat kafeje.

Cameron ishte tashmë nën kritika për marrjen me qira të një avioni edhe më luksoz për një turne pesë-ditor në Azinë Qendrore muajin e kaluar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco