'Metamorfoza'/ Hetimet i bëjnë francezët, dekonspirimet i bën Dumani

'Metamorfoza'/ Hetimet i bëjnë francezët, dekonspirimet i bën Dumani

12:44, 22/05/2024
A+ Aa A-

Vetëm disa orë më para, Policia e Shtetit u detyrua të pranonte zyrtarisht se operacioni i SPAK, i quajtur Revanshi, kishte qenë një dështim.

Policia tha se nga 50 urdhër-arreste të lëshuara, janë ekzekutuar vetëm 8 të tilla.

Sigurisht që policia nuk dha emrat e të arrestuarve, por burimet thonë se asnjë personazh i rëndësishëm i krimit nuk është prangosur në këtë operacion.

Megjithatë, sot në një seancë dëgjimore në Komisionin e Ligjeve, kreu i SPAK, Altin Dumani në mënyrë të turpshme e mohoi se operacioni ishte dekonspiruar.

Por ka të paktën një fakt publik që e tradhton hapur Dumanin.

Të dhënat e këtij operacioni kanë mbërritur nga drejtësia europiane. Autoritetet franceze kanë një rol kycc në këtë drejtim.

Transkriptimet e bisedave në SKY kanë mbërritur shumë kohë më parë, kurse dosja në fjalë kishte më shumë se një vit që ishte e gatshme në zyrën e Dumanit.

Por ky i fundit i la personazhet kryesorë të krimit politik në Shqipëri që të largohen dhe e shpalli nisjen e operacionit kur ata kishin lënë vendin dhe ishin strehuar në zonën e tyre të sigurisë, në Dubai.

Gjashtë personat e arrestuar jashtë u kapën në vendet e BE-së, ccka tregon se ata ishin në gatishmëri për nisjen e operacionit për të prangosur ccdo njeri që u kërkohej.

Kurse Dumani arrestoi vetëm ata që ishin të arrestuar dhe nuk kishin se ku të shkonin më.

Me këtë operacion, Dumani bëri gjithçka për të fshehur lidhjet e tmerrshme të krimit të këtyre familjeve, të këtyre bosëve, me Edi Ramën, Engjëll Agaçin, Taulant Ballën, ish-zv/kryeministrin Erion Braçe, deputetin Eduard Ndrecaj, Ergys Agasin, Vangjush Dakon, Pjerin Ndreun.

Pse nuk u arrestua asnjëri prej këtyre që përmenden edhe në dosje?

Sepse Dumani nuk guxon të prekë askënd që ka mbi shpinë imunitetin politik që i ka dhënë Edi Rama.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco