Amnesty International dënon sulmin e mediave të Veliajt ndaj Ola Xamës

Amnesty International dënon sulmin e mediave të Veliajt ndaj Ola Xamës

18:00, 24/04/2024
A+ Aa A-

Amnesty International, një nga organizatat më të mëdha të mbrojtjes së të drejtave të njeriut në botë, publikoi raportin për vitin 2023.

Raporti vëren si shqetësim të veçantë, gjendjen e lirisë së shprehjes dhe të mediave në Shqipëri.

Amnesty International u fokusua veçanërisht tek dhuna verbale ndaj gazetares Ola Xama, e cila u sulmua nga disa media online, që dukshëm kishin për qëllim intimidimin dhe denigrimin e figurës së saj.

‘Gazetarët u sulmuan nga figura politike, siç është Erion Veliaj, kryebashkiaku i Tiranës’

‘Erion Veliaj iu referua një gazetareje investigative, duke e etiketuar atë si ‘vrasëse me pagesë’, në kundërpërgjigje të një artikulli, në të cilin ajo kishte theksuar rolin që kryebashkiaku Veliaj ka luajtur në projektin e inceneratorit të Tiranës,’ vëren raporti i Amnesty International duke iu referuar sulmeve të mediave pro kryebashkiakut Veliaj, kundër gazetares Ola Xama.

Këto media ndërmorën një fushatë të qëllimshme denigruese e kërcënuese, për shkak të detyrës, si pasojë e shkrimeve investiguese të gazetares Ola Xama, përmes të cilave ajo ka ekspozuar përfshirjen e zyrtarëve të lartë, mes tyre edhe Erion Veliajn, në afera të rënda korruptive.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco