Zbulohen emrat e anëtarëve të propozuar nga PS për Komisionin e Posaçëm për Dezinformimin

Zbulohen emrat e anëtarëve të propozuar nga PS për Komisionin e Posaçëm për Dezinformimin

15:36, 22/04/2024
A+ Aa A-

Partia Socialiste ka zbardhur emrat e anëtarëve që ka propozuar për kryetar e anëtar të Komisionit të Posaçëm për Dezinformimin.

Kështu, sipas listës së publikuar për mediat, ata janë:

Erion Braçe (kryetar komisioni);

Bledi Çuçi;

Mimi Kodheli;

Pandeli Majko;

Enslemvera Zake;

Etilda Gjonaj.

Ndërkohë, sa i përket kahut tjetër, burime nga grupi parlamentar, bëjnë me dije se për këtë çështje nuk ka ende një vendimmarrje të qartë. Pritet të ketë një diskutim në mbledhjen e ardhshme të grupit.

Kujtojmë se, ngritja e këtij komisioni u miratua disa ditë më parë vetëm me votat e mazhorancës, edhe pse opozita nuk ishte dakord. Gazment Bardhi kërkoi shtyrjen e kërkesës së PS-së për ngritjen e Komisionit të Posaçëm për Dezinformimin.

Nga ana tjetër, Agron Gjekmarkaj tha se kjo është një tentativë e për t’u spostuar nga aferat e qeverisë dhe ndërhyrjes në lirinë e medias

Pavarësisht qëndrimeve kundër deputetëve demokratë të ngritura në mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve, kreu i grupit të PS-së, Bledi Çuçi mori si shembull Komisionin e Posaçëm të Parlamentit Europian, duke thënë se fusha e veprimit është shumë e gjerë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco