Begaj pret kursantët e lartë të NATO-s: Të vendosur drejt realizimit të ëndrrës shqiptare të kamotshme Euroatlantike

Begaj pret kursantët e lartë të NATO-s: Të vendosur drejt realizimit të ëndrrës shqiptare të kamotshme Euroatlantike

13:19, 22/04/2024
A+ Aa A-

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj, priti sot në Presidencë pjesëmarrësit e Kursit të Lartë të Sigurisë dhe Mbrojtjes, përfaqësues nga vende të ndryshme të NATO-s dhe ato partnere.

Presidenti i Republikës theksoi gjatë këtij takimi se Shqipëria është promovuese e paqes dhe sigurisë në rajon e më gjerë nëpërmjet politikës së dialogut, bashkëpunimit dhe mirëkuptimit.

Gjithashtu, Begaj theksoi se Shqipëria beson dhe ka treguar në angazhimet e saj ndërkombëtare se multilateralizmi është mekanizmi i duhur që ofron zgjidhje të pranueshme në përballje me sfidat e përbashkëta të vendeve tona në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes.

Kryetari i Shtetit përcolli vizionin e tij për Shqipërinë e së ardhmes në përgjigje të interesit të studentëve të këtij kursi.

Ai u shpreh se e sheh Shqipërinë të vendosur drejt realizimit të objektivave dhe ëndrrës shqiptare të kamotshme Euroatlantike.

Pjesëmarrësit në Kursin e Lartë të Sigurisë dhe Mbrojtjes u njohën nga Këshilltarët e Kreut të Shtetit me rolin dhe funksionet e Presidentit në një Republikë Parlamentare, si edhe në politikën e jashtme dhe atë të Sigurisë dhe Mbrojtjes.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco