Lajmi i fundit

TASK FORCE/ Dhunë barbare ndaj avokatit Sokol Mëngjesi

Serbia e zemëruar pasi Kosova i afrohet anëtarësimit në Këshillin e Evropës

Serbia e zemëruar pasi Kosova i afrohet anëtarësimit në Këshillin e Evropës

09:41, 18/04/2024
A+ Aa A-

Kosova bëri një hap tjetër drejt anëtarësimit të KiE pasi anëtarët e saj miratuan një raport që rekomandonte miratimin.

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës, një organ evropian për të drejtat e njeriut, ka rekomanduar që Kosova të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës në një votim historik. Për pranimin e Kosovës votuan 131 anëtarë, 29 votuan kundër dhe 11 abstenuan nga votimi. Me sa duket, zyrtarët serbë e kanë kundërshtuar rekomandimin, shkruan Sergio Cantone në Euronews.

Vendimi përfundimtar do të merret nga Komiteti i Ministrave i Këshillit të Evropës majin e ardhshëm. Ky këshill përbëhet nga ministrat e jashtëm të 46 vendeve anëtare, duke përfshirë edhe vendet që nuk e kanë njohur zyrtarisht pavarësinë e Kosovës.

Raportuesja e rekomandimit, Dora Bakojanis është një deputete aktuale e Partisë Popullore Evropiane në parlamentin grek dhe ish-ministre e jashtme helene.

Greqia është një nga vendet e BE-së që nuk e njeh shtetësinë e pavarur të Kosovës, së bashku me Qipron, Rumaninë, Sllovakinë dhe Spanjën.

“Që në fillim kam qenë e bindur se raporti nuk do të mbajë asnjë qëndrim për shtetësinë. Njohja ose mosnjohja është dhe do të mbetet prerogativë e shteteve”, tha zonja Bakojanis teksa iu drejtua asamblesë.

Me gjithë sigurinë e saj, deputetët serbë ishin kritikë ndaj rekomandimit.

“Zonja Bakoyannis, dua t'ju përgëzoj për atë që po bëni sot, sepse do të hyni në histori si dikush që në mënyrën më brutale ka shkelur të gjitha normat e së drejtës ndërkombëtare në parimet mbi të cilat është themeluar kjo organizatë”, tha Biljana Pantiç Pilja, një deputete nacionaliste-konservatore serbe nga Partia Progresive Serbe e Presidentit Aleksandër Vuçiq.

Serbia refuzon ta njohë Kosovën

Serbia ka qenë prej kohësh kritike ndaj hapave të ndërmarra nga komuniteti ndërkombëtar për ta përfshirë Kosovën në organizatat ndërkombëtare, nga frika se anëtarësimi rrezikon njohjen e shtetit të vetëshpallur të pavarur.

Asambleja e Këshillit të Evropës ka një funksion mbikëqyrës në atë që do t'i jepte Kosovës mundësinë për "mangësi të theksuara në zbatimin e rregullave ligjore" brenda mbikëqyrësit politik dhe ligjor të Demokracisë, të Drejtave të Njeriut dhe Sundimit të Ligjit në Evropë.

 

Prishja e bisedimeve

Në përgjigje të rekomandimit, ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq tha: “Është një ditë turpi në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, pasi për herë të parë në histori anëtarësimi i diçkaje që nuk është shtet [Kosova] dhe që nuk i plotëson kërkesat themelore në fushën e të drejtave dhe lirive të njeriut, është rekomanduar”.

Image
Ivica Daçiç, ministër i Jashtëm serb

Presidenti serb Vuçiç ka ngritur frikën se nëse Kosova i bashkohet KE-së “do të përdorë pozicionin e saj të ri juridik ndërkombëtar për të paditur Serbinë për krime ndërkombëtare” kundër popullit kosovar në luftën e vitit 1999.

Qeveria e Serbisë është ndjerë e pushtuar nga komuniteti ndërkombëtar që nga fillimi i luftës ruse në Ukrainë, kur ajo refuzoi të vendosë sanksione kundër Rusisë.

Mosgatishmëria e administratës serbe për të vendosur sanksione ndaj Rusisë, mungesa e progresit në njohjen e Kosovës dhe tensionet e vazhdueshme midis Republikës Srpska dhe autoriteteve të Sarajevës në Bosnje Hercegovinë kanë ndikuar në rrugën drejt anëtarësimit të të dyja vendeve në Bashkimin Evropian.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco