Kosova shënon Ditën e Kushtetutës

Kosova shënon Ditën e Kushtetutës

09:06, 09/04/2024
A+ Aa A-

 

Kosova shënon sot Ditën e Kushtetutës, apo aktit më të lartë juridik dhe politik të shtetit.

Kushtetuta e Kosovës u ratifikua më 9 prill të vitit 2008 dhe hyri në fuqi më 15 qershor të atij viti.

Pjesa më e madhe e saj rrjedh nga Plani i Ahtisaarit, mbi bazën e të cilit Kosova shpalli pavarësinë më 17 shkurt të vitit 2008.

Me 14 kapituj dhe 162 nene, Kushtetuta e përcakton Kosovën si shtet të pavarur, sovran, demokratik dhe të pandashëm.

Në tekst, po ashtu, thuhet se Kosova është shtet laik dhe shoqëri shumetnike, e përbërë nga shqiptarët dhe komunitetet tjera.

Kushtetuta mund të ndryshohet vetëm me anë të votimit të dyfishtë, që nënkupton votat e dy të tretave të deputetëve të Kuvendit të Kosovës si tërësi dhe votat e dy të tretave të deputetëve nga komunitetet pakicë.

Autoritetet e Kosovës, jo rrallëherë, janë kritikuar për shkelje kushtetuese, qoftë në miratimin e marrëveshjeve dhe vendimeve të ndryshme, apo të zgjedhjes së presidentëve./REL/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco