‘Shuplaka’ e zyrtarëve të BE-së: Keni një muaj kohë për të marrë fondet tona

10:33, 29/02/2024
A+ Aa A-

Komisioneri për Zgjerimin e Fqinjësinë, Oliver Varhely deklaroi se Plani i Rritjes është ambicioz.

Nga samiti BE-Ballkani Perëndimor tha se ka ngelur dhe gjysma e kohës për të vënë në zbatim këtë plan, ndërsa shtoi se BE duhet të ofrojë të gjitha përfitimet për vendet që do të bëhen anëtarë të Bashkimit Europian.

Kurse Drejtori i Përgjithshme për Fqinjësinë dhe Negociatat e Zgjerimit, Gert Jan Koopman, ishte edhe më konkret. Ai tha se duhet ritëm i lartë pune në mënyrë që të përfitohet nga fondet e BE-së.

Ai u shpreh se ka mbetur vetëm një muaj kohë për mbylljen e axhendës së reformave.

“Së pari prania e udhëheqësve këtu është dëshmi për angazhimin tuaj. Por nuk bëhet fjalë vetëm për udhëheqësit, por edhe institucionet duhet të bëjnë punët e tyre.

Disa nga nismat duhet të jenë tërësisht funksionale. Ritmi është i lartë, por na ka mbetur vetëm një muaj për të mbyllur agjendën e reformave.

Cilësia e ligjeve që duhet të miratoni duhet të jetë e lartë. Na keni krah jush, por ritmi duhet i lartë që fondet të hyjnë në maj para pushimit të verës,” tha ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco