SYRI TV/ Kryeparlamentari i Bullgarisë viziton Shqipërinë, Jeliazkov dhe Nikolla konferencë të përbashkët

13:53, 26/02/2024
A+ Aa A-

Në vizitën e tij zyrtare në Shqipëri kryetari  i Parlamentit bullgar, Rossen Jeliazkov shprehu mbështetjen e Bullgarisë ndaj procesit të integrimit të vendit tonë në BE. 

Gjatë konferecës së përbashkët për shtyp me Kryeparlamentaren Lindita Nikolla, ata theksuan se përvec integrimit në fokus të diskutimeve mes tyre ishte edhe mbështetja ndaj minoritetit bullgar në Shqipëri, si dhe forcimi i mardhënieve mes 2 vendeve

SYRI TV

Kryetari i Parlamentit të Bulgatisë Rossen Jeliazkov gjatë vizitës së tij zyrtare në Shqipëri zhvilloi një konferencë për shtyp me kryeparlamentaren Lindita Nikolla, nga ku  deklaruan se fokusi i bisedimeve me tyre ishte integrimi i Shqiperisë në BE, çështja  minoritetit bullagar, dhe intensidiki i mardhënieve dypalëshe.

Jeliazkove deklaroi se Bullgaria do të mbështese integrimin e Shqipërisë, ndërsa Nikolla dekalaroi se pakicat kombatarë janë urë miqësie mes dy vendeve

2 homoloet theksuan nevojën për vendosjen e dialogut politik mes du bendeve, dhe forcimin  e marrdhëneveie ndërinstitucionale dhe ligjeve mes Shqipërisë dhe Bullagarisë.

 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco