Kurti flet për 'Bloomberg': Nuk e kthejmë pas vendimin për dinarin

Kurti flet për 'Bloomberg': Nuk e kthejmë pas vendimin për dinarin

12:33, 12/02/2024
A+ Aa A-

Kryeministri Albin Kurti, në një intervistë dhënë mediumit britanik “Bloomberg” të hënën, ka thënë se i qëndron Rregullores së re të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK) për operacione me para të gatshme.

Kurti ka thënë se Qeveria e tij nuk do të ndërhyjë në vendimin e Bankës Qendrore, të cilën e ka quajtur të pavarur në zbatimin e rregullores së saj, të hyrë në fuqi më 1 shkurt. Ai ka shtuar se serbëve etnikë do t’u jepet kohë për t’u përshtatur me vendimin e ri.

“Nuk mund ta kthejmë këtë vendim. Nuk do të kemi asnjë lloj mase ndëshkuese - nuk duam të ndëshkojmë askënd”, ka thënë ai.

Kurti ka folur edhe për Marrëveshjen e Brukselit dhe Aneksin e Ohrit, duke thënë se nevojitet një marrëveshje e nënshkruar me Serbinë sa më shpejt të jetë e mundur.

Sipas tij, tensionet e deritanishme nuk do të kishin ekzistuar po që se do të kishte njohje de facto dhe de jure të të gjithë rajonit nga Serbia, përfshirë edhe Bosnje e Hercegovinën.

Gjatë kësaj interviste të shkurtër, Kurti ka thënë se Kosova është vendi më demokratik në Ballkanin Perëndimor.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco