Mustafaj: Rama shkoi me dosje të parapërgatitur në takimin me Bashën, për të zvgoluar LSI-në

Mustafaj: Rama shkoi me dosje të parapërgatitur në takimin me Bashën, për të zvgoluar LSI-në

17:19, 19/05/2017

Ish ministri i jashtëm Besnik Mustafaj, njeri i afërt me liderin demokrat Lulzim Basha, ka komentuar në një intervistë në News 24 prapaskenat e marrëveshjes Rama-Basha që i dha fund krizës politike.

Sipas Mustafajt: “Kjo një marrëveshje e rrallë. U krijua ajo që Ilir Meta pati kërkuar, pra një qeveri besimi. Ka rëndësi si marrëveshje për kulturën politike në Shqipëri. Zgjedhësit do të shkojnë më të qetë në zgjedhje. Unë nuk besoj se është lëshuar shumë nga ana e mazhoranca dhe Edi Rama nuk është njeriu që jep shumë. Këto që ai i ka dhënë opozitës në pikëpamjen e qeverisje duket se atij nuk i krijojnë probleme”.

Më tej Mustafaj ka zbuluar disa prapaskenat të takimit 3-orës Rama-Basha: “Ka qenë Edi Rama ai që ka propozuar që të shkohet pa koalcione dhe Basha e ka pranuar. LSI nuk ka shumë arsye të jetë e lumtur. Për hir të idealizmit të Presidentit të Ardhëshëm unë nuk e mendoj se LSI ka qenë e fitura. Kërkesa ka qenë posaçërisht e Edi Ramës për të zvogluar me LSI. Takimi kokë më kokë ka qenë i pakërkuar nga Basha. Rama ka patur një dosje ku ka qenë i përgatitur. LSI tashmë mund të provojë vetem realisht”.

Sa i takon mënyrës sesi PD do të sillet me aleatët e saj tani e deri në 25 Qershor, Mustafaj shpegoji se: “Shumë parti janë ndjerë të diskriminuara në këtë proces. Këta luajtën në peshën specifiket që kanë në elektorat. Unë di që ka një marrëveshje të Bashës me disa liderë të koalicionit që do të figurojnë në listat e PD-së. Edhe më parë Berisha ka pritur në listat e tij krerët e partive të tjera si fjala vjen Z. Idrizi që ka dalë nga listat e PD-së. Ne tani do të shohim sesa vlejnë partitë e vogla. Sa janë të afta të bëjnë fushatë dhe sesa janë të afta ta përballojnë dimensionin e tyre real. Shumë parti që nuk do të futen në parlament do të zhduken. Ne duhet të besojmë se kjo marrëveshje do të sjellë një rikompozim të skenës politike shqiptare”. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment