Sa fitonte dhe si jetonte një familje tiranase në vitet e komunizmit? Dokumentari i vitit 1979 nga gazetari italian

Sa fitonte dhe si jetonte një familje tiranase në vitet e komunizmit? Dokumentari i vitit 1979 nga gazetari italian

14:14, 01/12/2023
A+ Aa A-

Qytetarët që kanë jetuar nën sistemin komunist kishin të njëjtin stil jetese, visheshin pak a shumë njësoj, mendonin njësoj dhe jetonin në shtëpi që nuk ndryshonin shumë nga njëra tjetra.

Duke qenë së ishte regjimi komunist të gjithë ishin të barabartë, ndryshe nga sot ku të gjithë shprehin stilin e vet lirshëm në arredimin e shtëpive.

Liria e fjalës ishte e kufizuar, për të mos thënë që nëse shprehje mendimin tënd të lirë kishe dy rrugë, burgosja ose vrasja.

Por, sa sa fitonte dhe si jetonte një familje qytetare tiranase në vitet e komunizmit? Sa kushtonte qeraja e shtëpisë? A mund t’ja dilnin me shpenzimet e muajit, po ashtu a mund të siguronin një jetesë të mirë për veten dhe fëmijët e tyre?!

Një gazetar italian realizoi një dokumentar në vitin 1979 në një familje tiranase, burrë e grua dhe vajza e tyre 4 vjeçe për të hedhur dritë mbi jetesën e shqiptarëve në kohën e komuzimit.

Në video dallohet qartë mjerimi i familjeve shqiptare nën regjimin komunist. Frika për të thënë të vërtetën e mjerimit i detyron ata të jenë tepër të kujdeshmën në përgjigjet e tyre, në mos mes fjalëve të tyre reflekton ndonjë dritë e së vërtetës së hidhur.

Çifti i intervistuar nuk guxojnë të pranojnë se janë të varfër, madje kur gazetari italian u ofron para, ata thonë që nuk na duhen më shumë para, kami boll, na dalin…

Intervista e plotë:

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco