'Kur iku gjermani i fundit, apo kur do të ikë shqiptari i fundit në Gjermani?!'

'Kur iku gjermani i fundit, apo kur do të ikë shqiptari i fundit në Gjermani?!'

10:41, 29/11/2023
A+ Aa A-

"Pyetja që bëhet prej tri dekadash, çdo fundnëntor, në Shqipërinë konsumatore të historisë por jo studente të saj, është: Kur iku gjermani i fundit, më 28 apo 29 nëntor?!

Nuk vlen më prej vitesh tashmë dhe ajo pyetje është përmbysur dhe bërë dilemë ekzistenciale. Ajo është... apo duhet të jetë: Kur do të ikë shqiptari i fundit për në Gjermani apo diku tjetër?!  

Kjo është pyetja që vlen sot! Të tjerat janë përralla për popullin dhe punë për historianët." 

(Shënim i gazetarit Alfred Lela sot në Fb)

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco