VIDEO/ Shqipëria pas vitit 1944: Vëllai hero, motra e robëruar

VIDEO/ Shqipëria pas vitit 1944: Vëllai hero, motra e robëruar

07:20, 29/11/2023
A+ Aa A-

Vasil Shanto dhe Saveta Shanto luftuan gjatë për çlirimin e Shqipërisë, teksa vëllanë historia e ka vlerësuar hero të popullit askush nuk njeh jetën e vështirë të motrës së tij Saveta.

Ferma "Çlirim"! Çfarë ironie! Kështu quhej ferma e të internuarve në Shtyllëz të Fierit, në jugperëndim të Shqipërisë, ku Boris Bullati, kaloi fëmijërinë dhe rininë. dhe tregon në mënyrë rrëqethëse, vuajtjet e së jëmës, Saveta Shantos, motra e Heroit të Popullit, Vasil Shanto. Edhe ajo kishte luftuar kundër pushtimit nazist gjatëLuftës së Dytë Botërore, së bashku me të vëllanë dhe të shoqin, Petro Bullati. Por diktatura komuniste, e cila nisi të instalohej në Shqipëri, kishte plane të tjera me të.

"Një komunist, siç jam unë, të mos lejohem të flas?" - me këtë fjali filloi grindja mes të jatit, Petro Bullati, Enver Hoxhën.

Klikoni videon e Deutsche Welle për më shumë. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco