Osmani uron Shqipërinë në 111 vjetorin e pavarësisë: Kosova do të jetë gjithnjë në krah me ju

Osmani uron Shqipërinë në 111 vjetorin e pavarësisë: Kosova do të jetë gjithnjë në krah me ju

08:45, 28/11/2023
A+ Aa A-

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka thënë se ditën e pavarësisë së Shqipërisë, ditëlindjen e komandantit legjendar Adem Jashari dhe daljen e parë publike të UÇK-së, i bashkon flamuri kuq e zi dhe data 28 nëntor.

E para e shtetit të Kosovës tha se flamuri kombëtar është trashëgimi e përjetësuar në simbol që nga viti 1443 në Krujë, 1912 në Vlorë dhe 1999 në Prishtinë.

 “Kjo ditë është dedikim për heronjtë tanë që prej Gjergj Kastriotit, Ismajl Qemajlit, Hasan Prishtinës, Isa Boletinit e deri te Adem Jashari, vepra e të cilëve është vula e shtetit të Shqipërisë dhe atij të Kosovës”, shkroi Osmani.

Tutje, Osmani uroi Shqipërinë e institucionet e Kosovës në 111 vjetorin e pavarësisë, duke thënë se Kosova do të jetë gjithnjë në krah të Shqipërisë, duke thelluar më tej lidhjet ndërshtetërore, sikurse edhe ato ndërmjet motrave e vëllezërve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco