Standardet e shumëfishta të SPAK për dosjen e Beqajt/ Hoxha: Ja kush janë faktet që e vërtetojnë këtë

20:43, 20/11/2023
A+ Aa A-

Gazetari Julian Hoxha i ftuar në Edicionin e orës 19:00 në Syri Tv, u shpreh se disa janë faktet kryesore që tregojnë se ndaj ish ministrit Beqaj, SPAK, po gjykon me standarte të shumëfishta.

Janë disa fakte.

E para është vërtetuar nga vetë SPAK miqësia Ilir Beqajt, Ilir Rrapajt dhe Klodian Rrepajt. Pra ky është akti i parë i konfliktit të interesit.

Fakti i dytë është fryrja e kostove dhe këtë gjë na e ka vërtetuar SPAK.

Çfarë do të thotë fryerje e kostove? Fryrje e kostove do të thotë dëm në buxhetin e shtetit, pra do thotë dëm financiar por dhe mungesë asetesh sterilizimi  për operacionet.

Fakti tjetër, është se që në krye të herës komisioni i prokurorimit e kërkoi anulimin e këtij koncensioni sepse kishte të bentë me një abuzim, në lidhje me diskriminimin në garën e prokurimit, që ishte fakti se njëra prej kompanive të futura në garë, ofroi kostot më të ulëta për këtë koncension, ndërkoh që kjo u injorua, dhe ju dha kompanisë që kishte kosto më të lartë dhe ofronte më pak shërbime.

Fakti tjetër i koncensionit që në fakt nuk është thënë dhe nuk është theksuar deri sot, por mendoj unë është një nga faktet ku duhet të mëshojë SPAK, implikimi i Beqaj në këtë aferë, abuzimi me TVSH.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco