Heqja e taksave doganore për qumështin nga Serbia/ Shehu: Veprim i maskuar, në kuazën e 'Ballkanit të Hapur'

Heqja e taksave doganore për qumështin nga Serbia/ Shehu: Veprim i maskuar, në kuazën e 'Ballkanit të Hapur'

21:11, 08/06/2023
A+ Aa A-

Deputeti i Partisë Demokratike Tritan Shehu ka deklaruar se heqja e taksave doganore për qumështin pluhur nga Serbia, do të shkatërrojë më tej prodhimin vendas të qumështit.

Në një postim në rrjetet sociale, zoti Shehu u shpreh se në thelb ky ligj ka përmbajtje politike për hir të nismës “Ballkani i Hapur”, ndërsa kalimi i tij është pjesë e një strategjie lidhjesh të rrezikshme e lëshimesh për Serbinë.

Postimi i plotë:

Nen diktatin e Serbise, Qeveria heq taksat doganore per Qumeshtin pluhur.
Veprim i rrezikshem e i maskuar ky, ne kuazen e «Ballkanit te hapur» te Vucic.
Dhe maxhoranca ketu thote se blegtoret jane ne feste per kete!
Sepse tashti konkurenca e qumeshtit pluhur nga Serbia do te shkaterroje me tej prodhimin vendas te qumeshtit—cinizem e tallje kjo!!
Vendi do te mbushet me qumesht pluhur ne vend te qumeshtit.

Pjese e skenarit kjo per hegjemonine ekonomike e politike serbe me « Ballkanin e hapur »!
Heqja e taksave doganore i hap rruge kesaj, se Serbia subvencionon me 2,75% te GDP se saj, MV me 2% e Shqiperia me 0,34% te GDP tone.
Me 2022 Kosova subvencionoi me 100 ME, MV me 150 ME e Shqiperia me vetem 29 ME.
Pra Shqiperia nuk mund te perballoje konkurencen e te tille importi pa taksa, kur nuk do te kete asnje kompensim per kete veprim.
Ky ligj ne thelb ka permbajtje politike per hir te « Ballkanit te hapur » te Vucicit.
Por dhe klienteliste korruptive me prodhuesit serbe e importuesit ketu.
Ai u tentua te kaloje « ilegalisht » nepermejt nje amendamenti.
Duke goditur keshtu rende fermeret, blegtoret, ekonomine e vendit tone.
Xhepat dhe cilesine e ushqimit te popullesise.
Kalimi i ketij ligji eshte pjese e nje strategjie lidhjesh te rrezikeshme e leshimesh Serbise.
Ndesh me interesat e prodhuesve tane, qytetareve, zhvillimit tone dhe Rajonit!

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco