KAS hap sot kutitë e bashkisë së Belshit, ‘BF’: Fletët e votimit me shkarravina ‘pro’ kandidatit të PS

KAS hap sot kutitë e bashkisë së Belshit, ‘BF’: Fletët e votimit me shkarravina ‘pro’ kandidatit të PS

08:23, 06/06/2023
A+ Aa A-

Ashtu siç u vendos dje nga KAS, ditën e sotme në KQZ do të hapen kutitë e votimit për bashkinë e Belshit. Përfaqësuesit ligjor të “Bashkë Fitojmë” depozituan dje në KAS disa pretendime lidhur me procesin e votimit dhe numërimit për këtë bashki, ndërsa theksojnë se rreth 60 fletë votimi rezultojnë se janë konsideruar të vlefshme, ndërkohë që shënimet kanë qenë ndryshe nga ato që lejohen nga KQZ.

Ata thanë dje se disa janë shënuar me pikëpyetje, e disa të tjera janë shkarravitur, ndërkohë që pasi janë shpallur të vlefshme i kanë kaluar si vota PS.Si provë kontestuese për rezultatin përfaqësuesit e ‘Bashkë Fitojmë’ depozituan dhe një video ku sipas tyre rezultojnë se në kuti ka dy fletë votimi më shumë sesa shkruhet në procesverbal.Vendimi për hapjen e kutive sot në orën 13:30 u mor pas kërkesës së dy anëtareve të KAS, Lediu Braho dhe Elvis Çefa.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco