Macron: I bëjmë thirrje liderëve të Kosovës dhe Serbisë për zgjedhje të reja në rajonet me trazira

Macron: I bëjmë thirrje liderëve të Kosovës dhe Serbisë për zgjedhje të reja në rajonet me trazira

19:26, 01/06/2023
A+ Aa A-

Franca dhe Gjermania u bënë thirrje liderëve të Kosovës dhe Serbisë që të organizojnë zgjedhje të reja sa më shpejt të jetë e mundur në rajonet e prekura nga trazirat e fundit civile, siç njoftojnë mediat e huaja duke cituar presidentin francez Emmanuel Macron. 

Franca dhe Gjermania u bënë thirrje liderëve të Kosovës dhe Serbisë që të organizojnë zgjedhje të reja sa më shpejt të jetë e mundur në rajonet e prekura nga trazirat e fundit civile, tha presidenti francez Emmanuel Macron.

Macron, gjatë fjalës në një samit politik në Moldavi, shtoi se Franca dhe Gjermania kishin kërkuar gjithashtu që të sqarohen rregullat zgjedhore të Kosovës.

Presidentët e Serbisë dhe Kosovës këmbëngulën të enjten se duan të zbutin një krizë të dhunshme në veri të Kosovës, por ata treguan pak shenja të tërheqjes nga pozicionet e tyre kundërshtare.

Me të mbërritur në një samit në Moldavi me më shumë se 40 liderë evropianë, Aleksandër Vuçiç i Serbisë dhe Vjosa Osmani e Kosovës nuk i dhanë njohje njëri-tjetrit edhe pse qëndronin vetëm disa metra larg në tapetin e kuq.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco