‘Urdhëroni serbët të mos sfidojnë KFOR’, SHBA ngre tonet edhe me Beogradin: Ulni gatishmërinë për ushtrinë

‘Urdhëroni serbët të mos sfidojnë KFOR’, SHBA ngre tonet edhe me Beogradin: Ulni gatishmërinë për ushtrinë

08:21, 01/06/2023
A+ Aa A-

Krahas kritikave të shumta ndaj Kosovës dhe qeverisë Kurti në lidhje me “fajin” për krijimin e tensioneve në veri, SHBA duket se ka ngritur tonet sot edhe ndaj Beogradit.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare në ShBA, John Kirby, ka kërkuar nga Serbia që të ulë nivelin e gatishmërisë luftarake të ushtrisë.Në një deklaratë nga Shtëpia e Bardhë, ai ëkrkoi gjithashtu që Serbia t’u bëjë thirrje serbëve të cilët jetojnë në Kosovë, që të përmbahen nga dhuna dhe ‘i japin fund sulmeve ndaj trupave të KFOR-it.

“Presidenti Vuçiç dhe qeveria e Serbisë duhet të ulin statusin e sigurisë së forcave të armatosura të Serbisë dhe t’i urdhërojnë serbët e Kosovës të mos e sfidojnë KFOR-in dhe të përmbahen nga dhuna e mëtejme”, theksoi Kirby.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco