Deputetja britanike kërkon dënimin e Djokovicit për mesazhet e tij me Kosovën

Deputetja britanike kërkon dënimin e Djokovicit për mesazhet e tij me Kosovën

21:41, 31/05/2023
A+ Aa A-

 

Deputetja britanike dhe njwherwsh kryetarja e komisionit për politikë të jashtme e Britanisë së Madhe, Alicia Kearns, e ka dënuar ashpër gjestin e tenistit serb Novak Djokovic.

Ajo ka shkruar se sjellja dhe komentet e Djokovic janë të dënueshme.

‘Sjellja dhe komentet e Djokovic janë të dënueshme. ‘Kosova është zemra e Serbisë! Stop dhunës’. Ky slogan i ka rrënjët në mitologjinë nacionaliste serbe dhe slogane të ngjashme janë përdorur për të justifikuar spastrimin etnik të viteve 1990’, ka shkruar Kearns.

Kujtojmë që Djokovic në finalen e French Open ka shkruar në njërën nga kamerat: ‘Kosova është zemra e Serbisë – Ndaleni dhunën’.

Nuk është hera e parë që serbi përdor sportin për të dhënë mesazhe politike që kanë të bëjnë me Kosovën.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco