'Jam këtu, jam me ty!': Deputeti shqiptar në Suedi, Adnan Dibrani, shpëton një foshnje në lumin Moraça Deputeti Adnan Dibrani në momentin e shpëtimit të foshnjes

'Jam këtu, jam me ty!': Deputeti shqiptar në Suedi, Adnan Dibrani, shpëton një foshnje në lumin Moraça

08:46, 22/03/2023
A+ Aa A-

Shtypi suedez njoftoi të martën për aktin human të deputetit me origjinë shqiptare në Suedi, të Adnan Dibranit.

"Të hënën, deputeti Adnan Dibrani ishte në Mal të Zi për të marrë pjesë në takimet me Këshillin e Evropës, një ditë pasi vendi kishte zgjedhjet presidenciale, - shkruan Sweden Post.

Në mes takimeve, Adnan Dibrani doli për shëtitje me një delegat tjetër për të folur për një konferencë shtypi të ardhshme, kur ata erdhën te Ura e Bllazovit që kalon lumin Moraça.

– U ndalëm se filluam të mendojmë për emrin e lumit. Pastaj shohim se është një grua e shtrirë me kokë poshtë në ujë, thotë Adnan Dibrani.

Ata njoftuan situatën tek dy burra të tjerë që kalonin aty pranë, Almir Mujak dhe Aldin Ibrahimovic, duke i shtyrë ata të thërrisnin një ambulancë dhe policinë.

Por kur Adnani e shikoi përsëri gruan në ujë, ai gjithashtu mundi të shihte se ajo po mbante diçka.

– Në fillim nuk e kuptuam mirë se çfarë ishte. A është një kukull e shtrirë me kokë poshtë, apo është një foshnjë. Në atë situatë, ju filloni të mendoni kaq mallkuar - a është kjo e vërtetë?

Mbi fëmijën nis masazhin me CPR

Më pas të gjithë reaguan menjëherë. Ata fillojnë të vrapojnë poshtë kodrës së pjerrët, pasi ura shkon disa metra mbi ujë.

Almir Mujak dhe Aldin Ibrahimovic u ngjitën në bimësinë e vështirë dhe arritën ta çojnë foshnjën në buzë të lumit dhe ta nxjerrin nga uji. Një person i tretë i quajtur Demaj Spejtim ndihmoi në përpjekjen e shpëtimit.

Foshnja, një djalë i vogël mezi dy muajsh, atëherë ishte pa ndjenja.

– Ata e mbajtën foshnjën në shpinë dhe filluan të luten për të. Pastaj thjesht ua tërhoqa nga duart dhe fillova të përpiqesha ta shpëtoja.

Adnan Dibrani thotë se filloi me masazhin CPR dhe pas një kohe arriti t'i nxjerrë lëngjet nga hunda dhe goja, gjë që e bëri djalin e vogël të ringjallej.

– Sytë e foshnjës u hapën sërish dhe fillon të lëshojë tinguj si foshnjat e vogla. Unë ende e kam atë imazh me vete dhe ndoshta nuk do të më largohet kurrë. Ende e ndjej adrenalinën.

Filloi të vraponte përsëri në kodër me djalin në krahë.

– Vazhdova të flisja me të dhe t'i thosha “jam këtu”, që ai të bënte zhurmë, ndërsa unë vrapova përsëri.

Të martën në parlament

Ndërkohë  atje lart, policia dhe ambulanca kishin mbërritur në vendngjarje dhe Adnani ishte në gjendje t'ia dorëzonte djalin, i cili tani ishte i vetëdijshëm, te personeli i shpëtimit.

Në atë kohë, në vendngjarje kishte mbërritur edhe gazeta lokale Pobjeda, e cila ishte në gjendje të dokumentonte rrjedhën e ngjarjeve.

Fëmijës i është dhënë oksigjen në ambulancë përpara se të dërgohej në spital.

Gruaja e shtrirë në ujë, e cila mësohet se ishte gjyshja e fëmijës, nuk mbijetoi. Rrethanat rreth asaj pse përfunduan të dy në ujë janë ende të paqarta.

– Të duket sikur do të këputesh, sidomos kur ke vetë tre fëmijë të vegjël. Zakonisht arrij të përmbahem nga të qarat, por kjo nuk ka qenë e lehtë. Sapo pashë një foshnjë pas asaj që ndodhi, për pak po qaja, thotë Adnan Dibrani.

Ai u kthye të hënën në mbrëmje në Suedi dhe aktualisht është në Stokholm për më shumë takime me Riksdag, përpara se të planifikojë të kthehet në shtëpi në Varberg.

– Unë jam ende shumë brenda kësaj historie. Por për fat fëmija shpëtoi, gjë që e bën njeriun të ndihet pak më i lehtë në shpirt. Do të përpiqem të ndjek se si po kalon vogëlushi./ar.sh/SYRI.NET

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco