Scandal with the citizens personal data, the producing company of ID cards puts them at Rama’s disposal

Scandal with the citizens personal data, the producing company of ID cards puts them at Rama’s disposal

09:47, 12/04/2017

"Aleat", the company that produces the identity cards, biometric passports and possesses the personal data of the Albanian citizens, is involved in a huge scandal.

The company, via former interior minister Saimir Tahiri, have put at Premier Rama’s and his staff’s disposal all the personal data of the citizens, fingerprints included, everything for electoral purposes.

Since two days, Rama has been locked in his office and calls new voters to join a political show in the Skënderbej square on Thursday.

The criminalization of this company has reached such a low point that Rama’s negotiators telle the opposition it would be easier to steal the votes with the electronic voting.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

iliri12/04/2017 17:18

pirth mece se lirohesh...

safran12/04/2017 11:19

Kam punuar prane kompanise perpara 2012,por kjo qe po shpjegoni ju ne qoftese vertetohet,eshte nje veprim joligjor dhe shqiptaret duhet te rreagojne.

Moli12/04/2017 11:02

PD po shkon drejt fundit. Sa keq per nje parti me ideale europiane.

mali12/04/2017 09:57

Po krimi dhe valixhet e droges vene perfund edhe politikan te niveleve te ndryshme ne Europe e amerike jo me kete kompanine aleat !! Po pse gjith keto tonelata droge per cfare do perdoren , per te blere edvin droga cte mundet ! Me gjith keto tonelata dhe Merkel nuk fitonte dot zgjedhjet !!

Shto koment