Lajmi i fundit

Deklarata skandaloze/ Çuçi-britanikëve: Ndalojini shqiptarët, janë të zgjuar dhe e manipulojnë sistemin kudo

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, Vuçiç anulon vizitën në Tiranë më 6 dhjetor, ja arsyeja

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, Vuçiç anulon vizitën në Tiranë më 6 dhjetor, ja arsyeja

19:24, 01/12/2022
A+ Aa A-

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka anuluar vizitën  e tij në Tiranë më datë 6 dhjetor në Samitin e BE me Ballkanin Perëndimor. Lajmi konfirmohet nga burime të besueshme nga presidenca serbe.

Shkak është reagimi i Brukselit zyrtar pas vendimit të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti për emërimin antikushtetues dhe në kundërshtim të Marrëveshjes së Brukselit të Nenad Rašić në krye të ministrisë së bashkësise.

Brenda 48 orëve, Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç do të dalë me një deklaratë të jashtëzakonshme.

Tirana do të presë më 6 dhjetor, 27 liderët e Bashkimit Europian dhe gjashtë të Ballkanit Perëndimor.

Zëdhënësit e unionit europian pohuan se përzgjedhja e kryeqytetit të Shqipërisë si mikpritëse e samitit, edhe pse një vend jo anëtar i Bashkimit Europian, bëhet për t’i dërguar një mesazh të fortë Shqipërisë dhe gjithë Ballkanit Perëndimor për rëndësinë e tyre gjeostrategjike për BE-në.

Temat e përfshira  në rend të ditës janë lufta në Ukrainë dhe përballimi i krizës energjitike, integrimi i Ballkanit Perëndimor në tregun e brendshëm të Bashkimit Europian, mbrojtja kibernetike dhe politikat e unionit për menaxhimin e migracionit të paligjshëm.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco