NATO përmbyll Samitin, Aleanca kërkon të luftojë ndikimin rus në Ballkan

NATO përmbyll Samitin, Aleanca kërkon të luftojë ndikimin rus në Ballkan

11:14, 01/12/2022
A+ Aa A-

NATO përmbylli Samitin në Rumani me një mesazh të qartë për Ballkanin Perëndimor. Aleanca u zotua të ndihmojë vendet e rajonit tonë por edhe më gjerë, të cilat përballen me presion të lartë nga Rusia.

Për të treguar seriozitet në këtë drejtim, në takimin e ministrave të jashtëm të NATO-s në Bukuresht, ishin të ftuar dhe ministrat e jashtëm të Bosnje e Hercegovinës, Gjeorgjisë dhe Moldavisë.

Aleatët e NATO-s u pajtuan të rrisin mbështetjen e përshtatur për këta tre partnerë, duke përfshirë ndërtimin e kapaciteteve, reformën dhe trajnimin për të përmirësuar institucionet e tyre të sigurisë dhe mbrojtjes.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco