Ambasadori i SHBA në Serbi: Asociacioni i komunave me shumicë serbe nuk është një model i ri

Ambasadori i SHBA në Serbi: Asociacioni i komunave me shumicë serbe nuk është një model i ri

15:22, 16/08/2022
A+ Aa A-

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Serbi, Christopher Hill, ka deklaruar se Asociacioni i komunave me shumicë serbe në Kosovë, nuk wshtw njw model i ri, por dhe se shembuj të një Asociacioni të tillë tashmë ekzistojnë në zonat multietnike në Evropë.

‘Ideja e këtyre bisedimeve është që Kosova dhe Serbia të përgatiten për të ardhmen evropiane dhe mendoj se është ajo çfarë mund të shohim në shoqëritë multietnike në mbarë Evropën, ngjashëm me atë që është menduar në Kosovë, e bëhet fjalë për Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Nuk do të ishte një shembull unik, pasi modele të ngjashme ekzistojnë në pjesë tjera të Evropës’, tha Hill kur është pyetur pse Shtetet e Bashkuara nuk po e shtyjnë para procesin e formimit të Asociacionit.

Ambasadori amerikan në Serbi i është përgjigjur pyetjeve të qytetarëve që ia parashtronin përmes Twitterit.

Në anën tjetër zëvendës-ndihmës Sekretari amerikan të Shtetit, Gabriel Escobar, ka deklaruar në fillim të këtij muaji se të gjitha marrëveshjet mes Prishtinës dhe Beogradit duhet të respektohen, përfshirë marrëveshjen për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Beogradi këmbëngulë vazhdimisht në formimin e Asociacionit që është pjesë e marrëveshjeve të arritura në Bruksel, derisa Prishtina thekson se AKS duhet të jetë në pajtim me Kushtetutën e Kosovës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Joy Vogl i Bides16/08/2022 16:17

Me "humbjen" e Trump dhe "fitoren" e Biden, Kosova do ishte anëtare e OKB, BE, e NATO-s, e Open Ballkan, etj etj, etj. Hajdeni Anal ista. shprehuni ....

Shto koment

Denonco