Lajmi i fundit

LIVE/ Kryetari i PD Sali Berisha, në bashkëbisedimin e përjavshëm me gazetarët

Rama decides to give to private companies the process of granting the Albanian citizenship

13:35, 13/08/2022
A+ Aa A-

Albanian Premier Edi Rama has decided to give to private companies the performing of procedures for giving the Albanian citizenship to foreigner.

The decision number 530 of the Council of Ministers, dated July 29, 2022, enters into effect immediately after its publication in the official gazette. The proposal for this unprecedented decision was made by Interior Minister Bledi Çuçi and was approved by Prime Minister Edi Rama.

In the Point 1, the decisions states that the government decided "the implementation of concession procedures / public private partnership in the sector of citizenship programs"” The Ministry of the Interior has been entrusted with the implementation of this decision.

Until now, the granting of Albanian citizenship was a long process, involving several institutions, including the security agencies, and it was concluded with a Decree of the President of the Republic.

The process includes a series of links and stipulates rigorous verification of these applications by the structures of the Ministry of the Interior and the President’s Office.

Now, with a decision signed by Premier Rama, the service will be given to be performed by private companies.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

VT13/08/2022 17:36

Psikopat! Po me trap, eshte ky milet, sikur e kane tredhur.

Shqiptaro-Amerikani13/08/2022 15:38

CFARE PO BEHET KESHTU NE SHQIPERI????!!!! SRI-LANKA, SIRIA DHE IRAKU ESHTE LULE DHE DO T'JU DUKET PARAJSE!!! JO VETEM USHTRIA POR EDHE POLICIA DHE E GJITHE QEVERISJA E VENDIT DO TE PRIVATIZOHET OSE DO TE JEPET ME PPP DHE PASTAJ NUK DO TE KETE FARE ZGJEDHJE DHE AS PARLAMENT, POR DO TE JETE NJE KOMPANI PRIVATE QE DO TE QEVERISE VENDIN PER 90 VJET!!! HAJDE SHQIPERI, KU U KATANADISE HAJDEEEEE!!! NE SHQIPERI MARTESAT DHE LINDJET JANE PERGJYSMUAR NDERSA LARGIMET DHE BRAKTISJET E VENDIT JANE 5-FISHUAR!! SHQIPERIA PO SHKON DREJT SHPOPULLIMIT!! KJO ESHTE POLITIKA ME E NDYRE DHE PLANI MË ARMIQESOR, ANTISHQIPTAR DHE ANTIKOMBETAR, TE CILEN NE SHQIPERI NUK E ZBATUAR DOT AS ARMIQTE ME TE EGER DHE ME TE URRYER TE KOMBIT SHQIPTAR NDER VITE DHE SHEKUJ!! SHQIPERIA PO SHKON DREJT NJE VARREZE MASIVE GJIGANDE KOLEKTIVE!! NUK PO E NDJENI?? A NUK PO E SHIHNI GROPEN GJIGANDE SOCIALO-MORALE-FINANCIARE QE KRIMINELI ORDINER EDVIN KRISTAQ RAMA PO E THELLON DHE PO E THELLON CDO DITE QE KALON?? NESE SHQIPTARET AKOMA VAZHDOJNE DHE BEJNE SEHIR, NESE AKOMA VAZHDOJNE ME PARIMIN "Ç'ME DUHET MUA!!!", ATEHERE KY VARR GJIGAND MASIV KOLEKTIV DO TE BEHET AQ I THELLE PER TE GJITHE POPULLIN TE MAJTE, TE QENDRES DHE TE DJATHTE, SA QE NUK DO TE DALIN DOT ME KURRE AS PER 500 VJET!!! AS PUSHTUESIT OSMANE NUK IA KANE BERE KETO TE ZEZA SHQIPERISE DHE POPULLIT SHQIPTAR PER 5 SHEKUJ!!! LERINI HARTIMET, FJALIMET DHE NGASHERIMET KRITIKE!!! HIDHUNI NE VEPRIM!! NUK ESHTE VETEM PAZARI ME PORTIN E DURRESIT, POR ESHTE NXJERRE NE PAZAR E GJITHE SHQIPERIA, BASHKE ME NJEREZIT BRENDA! SHQIPERIA PO SHNDERROHET NE NJE HUMNERE TE ZEZE SHUME TE THELLE FINANCIARQE PO GLLABERON DHE PO MERR ME VEHTE TE GJITHE SHQIPTARET!! SHQIPERIA PO SHKON DREJT FALIMENTIMIT DHE SHPERBERJES TOTALE!!! SI NUK PO E NDJEJNE AKOMA SHQIPTARET, QE JANE FUTUR NE NJE ARKIVOL GJIGAND DHE JANE NE RRUGETIMIN E TYRE TE FUNDIT NGA SHTEPIA DREJT VARREZES SE ZEZE QE KA HAPUR EDVIN KRISTAQ RAMA!!??? AKOMA FLENE??"" JANE 22222 TE ZEZA QE NARKO-BANDA E SEKTIT MAFIOZ-KRIMINAL SOROSIAN "RILINDJA", U KA BERE DHE PO U BEN SHQIPERISE DHE SHQIPTAREVE!! POR SHQIPTARET JANE ME PUSHIME, JANE NE GJUME!! KANE 9 VJET QE JANE NE GJUME! I KA DEHUR AROMA E KANABISIT DHE I KA FIKUR NDJENJAT QETESIA E VDEKJES DHE KANCERI I KORRUPSIONIT!! NUK PO E KUPTOJ SE SI U DEPERSONALIZUAN, U NENESHTRUAN DHE E Ç'BURRERUAN KAQ KEQ SHQIPTARET NE PERGJITHESI DHE DURRSAKET NE VECANTI. ÇFARE U PASKA NDODHUR BURRAVE SHQIPTARE???!!! PO UA PRISHIN SHTEPITE E NDERTUARA ME MUNDIN DHE DJERSEN E TE GJITHA VITEVE TE JETES, DUKE I NXERRE ME FEMIJE, ME GRA, ME PLEQ E ME PLAKA NE RRUGE TE MADHE, MU NE MES TE SHIUT, BORES DHE VAPES, PER TE BERE PALLATE, DHE ASKUSH NUK NDIHET, NUK PIPETIN, POR I MBYT NGASHERIMI DHE TRISHTIMI E VRASIN VETEN!! PO UA PRISHIN TRASHEGIMINE KULTURORE, TEATRIN KOMBETAR DHE STADIUMIN, HAI, ASKUSH NUK PIPETIN, TE GJITHE HESHTIN SI FIJA E BARIT, DHE SUNDIMTARI VAZHDON GRABITJEN, PRISHJET DHE PLACKITJEN!!! PO UA VJEDH DHE PO UA GRABIT TE GJITHE PASURINE KOMBETARE, DHE TE GJITHE PO JA BENI: NA PLASI BYTHA, Ç'NA DUHET NEVE!!! UA MORI TE GJITHA ME PRONA, ME AEROPORTE, ME PASURI SHTETERORE, TE GJITHE FJENE GJUM!! U VARFEROI, U RRENOI TE GJITHA BIZNESET, U SHKATERROI EKONOMITE FAMILJARE, U KTHEU NE INJORANTE, ANALFABET ASHTU SIC ESHTE VETE DHE PO U BEN IDIOTE DHE TANI PO U DEBON FARE EDHE NGA SHQIPERIA, DHE ASKUSH NUK NGRE KOKE!!! TANI UA MORI DHE UA SHKATERROI EDHE PORTIN ME TE MADH TE VENDIT, JU AKOMA NE GJUM!! FLINI, FLINI!! SHSHSHEEET!! MOS U ZGJONI!! KUR TE ZGJOHENI DO TA SHIHNI VETEN NE MES TE DETIN MB NDONJE GOMONE!!! O SHQIPTARE!! PO CFARE KOMBI JEMI KESHTU??? KENI KOCKE APO JENI MOLUSQE? BOLL ME KOMENTE DHE ME SHKRIME, POR KUNDERSHTONI ME VEPRIME!!! GROPA E VARRIT MASIV PO THELLOHET CDO DITE DHE ME SHUME!!

Daj Jaku13/08/2022 14:54

Ka trefishuar administratën që funksionon vetëm si rezervuar votash, ndërsa punët e saj ja kalon “privatit” (vehtes) kundrejt pagesave që kësisoj përfundojnë në xhepin e tij personal. Nuk ka parë historia e Globit një grabitje të tillë gjigante, haptazi, pa e çarë bythën hiç fare. Shteti ka shkuar për lesh. Lypset një rrevolucion gjithpërfshirës për të hequr qafe këtë tragjedi kombëtare.

Albo13/08/2022 14:07

Perse organet e te ashtuquajtur SPAK nuk fillojen hetimet per cdo VKM te Rames. Mos valle edhe gjykata Kushtetuse eshte per te pjekur misra dhe geshtenja?

Albo13/08/2022 14:04

Perse nuk i drejtoheni Gjykates kushtetuse per te rrezuar vendimet e Rames?Keshtu si po ecin gjerat Rama mund te nxjerre VKM qe Shqiperine ta shpalle prone personale dhe te deboje Shqipetaret nga vendi me ligj VKM.

Shto koment

Denonco