Emigrantët që përmbytën Anglinë vijnë për vizitë/ Rama i numëron si 90 mijë turistë nga Britania

Emigrantët që përmbytën Anglinë vijnë për vizitë/ Rama i numëron si 90 mijë turistë nga Britania

13:00, 13/08/2022
A+ Aa A-

Nëse u hedh një sy medieve angleze këto ditë, nuk është habi që fjalët Shqipëria dhe shqiptarët t’i hasësh me tepri.

Shkak u bë një raport i inteligjencës ushtarake që zbuloi se 40 përqind e emigrantëve që kalojnë La Manshin drejt Anglisë nuk vijnë nga ndonjë vend në luftë, por nga Shqipëria.

Skandali ka tronditur Britaninë e Madhe dhe ka sjellë reagime të shumta nga politika.

Trafiku i shqiptarëve me gomone drejt Anglisë jo vetëm është një biznes në lulëzim, por po reklamohet masivisht në rrjetet sociale. Shqiptarët ofrojnë ulje të ndjeshme për ata që kalojnë Kanalin.

Sikur të mos mjaftojë kjo, në media sheh edhe statistika të tjera të dhimbshme. Kështu, shqiptarët janë në dhjetëshen e prindërve të huaj që kanë lindur më shumë fëmijë në Britaninë e Madhe.

Nga ana tjetër, shqiptarët mbajnë rekordin për martesat false për dokumente. Numri i tyre është rekord për trafiqet, shtëpitë e barit, të burgosurit, etj.

Në kulmin e kësaj situate, kryeministri Edi Rama bëri sot një postim, ku thotë se në Shqipëri kanë mbërritur 90 mijë turistë britanikë.

Mesa duket ai numëron si britanikë të gjithë shqiptarët, kryesisht nga Shqipëria verilindore, që kanë braktisur mëmëdheun dhe kanë shkuar drejt Anglisë, por që kthehen për vizita në shtëpitë e tyre në verë.

“Nga 36 mijë turistë britanikë deri në korrikun e vitit të kaluar 90 mijë kanë qenë vizitorët nga Britania e Madhe në Shqipëri këta shtatë muaj, falë edhe shtimit të konsiderueshëm edhe të udhëtimeve me linja direkte,” shkruan Rama.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptaro-Amerikani13/08/2022 15:31

NE SHQIPERI MARTESAT DHE LINDJET JANE PERGJYSMUAR NDERSA LARGIMET DHE BRAKTISJET E VENDIT JANE 5-FISHUAR!! SHQIPERIA PO SHKON DREJT SHPOPULLIMIT!! KJO ESHTE POLITIKA ME E NDYRE DHE PLANI MË ARMIQESOR, ANTISHQIPTAR DHE ANTIKOMBETAR, TE CILEN NE SHQIPERI NUK E ZBATUAR DOT AS ARMIQTE ME TE EGER DHE ME TE URRYER TE KOMBIT SHQIPTAR NDER VITE DHE SHEKUJ!! SHQIPERIA PO SHKON DREJT NJE VARREZE MASIVE GJIGANDE KOLEKTIVE!! NUK PO E NDJENI?? A NUK PO E SHIHNI GROPEN GJIGANDE SOCIALO-MORALE-FINANCIARE QE KRIMINELI ORDINER EDVIN KRISTAQ RAMA PO E THELLON DHE PO E THELLON CDO DITE QE KALON?? NESE SHQIPTARET AKOMA VAZHDOJNE DHE BEJNE SEHIR, NESE AKOMA VAZHDOJNE ME PARIMIN "Ç'ME DUHET MUA!!!", ATEHERE KY VARR GJIGAND MASIV KOLEKTIV DO TE BEHET AQ I THELLE PER TE GJITHE POPULLIN TE MAJTE, TE QENDRES DHE TE DJATHTE, SA QE NUK DO TE DALIN DOT ME KURRE AS PER 500 VJET!!! AS PUSHTUESIT OSMANE NUK IA KANE BERE KETO TE ZEZA SHQIPERISE DHE POPULLIT SHQIPTAR PER 5 SHEKUJ!!! LERINI HARTIMET, FJALIMET DHE NGASHERIMET KRITIKE!!! HIDHUNI NE VEPRIM!! NUK ESHTE VETEM PAZARI ME PORTIN E DURRESIT, POR ESHTE NXJERRE NE PAZAR E GJITHE SHQIPERIA, BASHKE ME NJEREZIT BRENDA! SHQIPERIA PO SHNDERROHET NE NJE HUMNERE TE ZEZE SHUME TE THELLE FINANCIARQE PO GLLABERON DHE PO MERR ME VEHTE TE GJITHE SHQIPTARET!! SHQIPERIA PO SHKON DREJT FALIMENTIMIT DHE SHPERBERJES TOTALE!!! SI NUK PO E NDJEJNE AKOMA SHQIPTARET, QE JANE FUTUR NE NJE ARKIVOL GJIGAND DHE JANE NE RRUGETIMIN E TYRE TE FUNDIT NGA SHTEPIA DREJT VARREZES SE ZEZE QE KA HAPUR EDVIN KRISTAQ RAMA!!??? AKOMA FLENE??"" JANE 22222 TE ZEZA QE NARKO-BANDA E SEKTIT MAFIOZ-KRIMINAL SOROSIAN "RILINDJA", U KA BERE DHE PO U BEN SHQIPERISE DHE SHQIPTAREVE!! POR SHQIPTARET JANE ME PUSHIME, JANE NE GJUME!! KANE 9 VJET QE JANE NE GJUME! I KA DEHUR AROMA E KANABISIT DHE I KA FIKUR NDJENJAT QETESIA E VDEKJES DHE KANCERI I KORRUPSIONIT!! NUK PO E KUPTOJ SE SI U DEPERSONALIZUAN, U NENESHTRUAN DHE E Ç'BURRERUAN KAQ KEQ SHQIPTARET NE PERGJITHESI DHE DURRSAKET NE VECANTI. ÇFARE U PASKA NDODHUR BURRAVE SHQIPTARE???!!! PO UA PRISHIN SHTEPITE E NDERTUARA ME MUNDIN DHE DJERSEN E TE GJITHA VITEVE TE JETES, DUKE I NXERRE ME FEMIJE, ME GRA, ME PLEQ E ME PLAKA NE RRUGE TE MADHE, MU NE MES TE SHIUT, BORES DHE VAPES, PER TE BERE PALLATE, DHE ASKUSH NUK NDIHET, NUK PIPETIN, POR I MBYT NGASHERIMI DHE TRISHTIMI E VRASIN VETEN!! PO UA PRISHIN TRASHEGIMINE KULTURORE, TEATRIN KOMBETAR DHE STADIUMIN, HAI, ASKUSH NUK PIPETIN, TE GJITHE HESHTIN SI FIJA E BARIT, DHE SUNDIMTARI VAZHDON GRABITJEN, PRISHJET DHE PLACKITJEN!!! PO UA VJEDH DHE PO UA GRABIT TE GJITHE PASURINE KOMBETARE, DHE TE GJITHE PO JA BENI: NA PLASI BYTHA, Ç'NA DUHET NEVE!!! UA MORI TE GJITHA ME PRONA, ME AEROPORTE, ME PASURI SHTETERORE, TE GJITHE FJENE GJUM!! U VARFEROI, U RRENOI TE GJITHA BIZNESET, U SHKATERROI EKONOMITE FAMILJARE, U KTHEU NE INJORANTE, ANALFABET ASHTU SIC ESHTE VETE DHE PO U BEN IDIOTE DHE TANI PO U DEBON FARE EDHE NGA SHQIPERIA, DHE ASKUSH NUK NGRE KOKE!!! TANI UA MORI DHE UA SHKATERROI EDHE PORTIN ME TE MADH TE VENDIT, JU AKOMA NE GJUM!! FLINI, FLINI!! SHSHSHEEET!! MOS U ZGJONI!! KUR TE ZGJOHENI DO TA SHIHNI VETEN NE MES TE DETIN MB NDONJE GOMONE!!! O SHQIPTARE!! PO CFARE KOMBI JEMI KESHTU??? KENI KOCKE APO JENI MOLUSQE? BOLL ME KOMENTE DHE ME SHKRIME, POR KUNDERSHTONI ME VEPRIME!!! GROPA E VARRIT MASIV PO THELLOHET CDO DITE DHE ME SHUME!!

Shto koment

Denonco