'Kostoja e Qukës-Qafë Plloçë u trefishua'/ Berisha: Nuk ndalet vjedhja e dyshes Rama-Balluku me rrugët

'Kostoja e Qukës-Qafë Plloçë u trefishua'/ Berisha: Nuk ndalet vjedhja e dyshes Rama-Balluku me rrugët

12:20, 12/08/2022
A+ Aa A-

Kryetari demokrat, Sali Berisha, e nisi konferencën për shtyp duke u ndalur te skandali i rrugës Qukës- Qafë Plloçë.

“Së pari u falënderoj që jeni këtu sot dhe mbani gjallë informacionin për qytetarët.

Unë këtu jam për të deklaruar se, është e pandalshme vjedhja që dyshja Rama-Balluku po bën në rrugët e vendit.

Ndërtimi i rrugës Qukës-Qafë Plloçë ka kaluar çdo afat kohor në historinë e vendit. 43 kilometra rrugë vazhdojnë prej 13 vitesh. Punimet për këtë rrugë kanë filluar në vitin 2009. Rruga u prokurua për ndërtim me një tender ndërkombëtar me 73 milionë euro.

Me ardhjen në pushtet të Edi Ramës, me një akt absurd, ai vendosi të anulonte ndërtimin e rrugës, pasi traseja ishte shtrirë në 10-12 kilometra, pasi financimi ishte i garantuar nga bankat e huaja.

Por ai nuk realizoi dot këtë bllokim, pasi detyrimet e Shqipërisë nga anulimi i kontratave do ndëshkonin vendin. Rruga që duhej të përfundonte në vitin 2014, vazhdon edhe në vitin 2022 dhe nuk ka shanse të përfundojë as këtë vit.

Çfarë ka ndodhur?

Nga 73 milionë që ishte fondi i prokuruar, gjer sot janë shpenzuar për ndërtimin e saj 225 milionë euro. Një rrugë që kalon në një territor jo shumë të vështirë, të jemi realistë. Të pjerrët, por jo të vështirë. Pa vepra madhore arti, tunele apo ura të gjata apo akuadukte të gjata. Është mbi trefishuar shpenzimi,” tha Berisha.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco