Mediat e Beogradit: 30 mijë mjekë, infermierë e inxhinierë nga Shqipëria e Maqedonia do të vijnë për punë në Serbi në shtator

Mediat e Beogradit: 30 mijë mjekë, infermierë e inxhinierë nga Shqipëria e Maqedonia do të vijnë për punë në Serbi në shtator

12:45, 10/08/2022
A+ Aa A-

"Rreth 30,000 tregtarë, mjekë, infermierë dhe teknikë nga Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut pritet të shkojnë për të punuar në Serbi që nga muaji shtator pa pasur nevojë për dokumente shtesë, viza pune apo leje special,"  njoftojnë mediat serbe, Vesti-online dhe Serbian Monitor, duke i bërë publicitet, nismën serbe “Open Balkans”.

Në vijim thuhet: “Kjo është bërë e mundur falë nismës Open Balkans dhe hapjes së tregut të vetëm të punës. Për më tepër, me këtë iniciativë, i gjithë rajoni do të bëhet shumë më tërheqës për investitorët e huaj, sepse sipas ekspertëve do të jetë më e lehtë për të gjetur punonjësit që aktualisht mungojnë.

Drejtori i Zyrës për IT dhe e-Qeverisjen e Serbisë, Mihailo Jovanoviç, komentoi: “Ne mendojmë se do të shohim punonjës të të gjitha shkallëve të arsimit – si ata me diplomë universitare, si dhe ata me diplomë të shkollës së mesme dhe që kanë përfunduar arsimin fillor.. Punonjësit e ndërtimit dhe bujqësisë janë aktualisht me kërkesë të madhe. Ne presim të shohim shumë interes edhe për punët në shëndetësi, për shkak të pagave më të larta.”

Për të punuar në një nga këto tre shtete, qytetarët e Serbisë, Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë do të duhet të fusin të dhënat e tyre në faqen e internetit të e-Government. Më pas atyre do t'u jepet një numër ID, i siguruar nga nisma Open Balkans. Çdo punëtori, të cilit i jepet numri i ID-së do të jetë në gjendje të aksesojë punët e disponueshme në të tre tregjet e punës. Procedura është e njëjtë për qytetarët e të tre shteteve." vazhdon shpjegimi në shtypin serb.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari10/08/2022 14:00

Ja pra ky është rezultati konkret dhe i pritshëm për SERBINË nga OPEN BALKAN!!! TURP për të gjithë klasën politike shqiptare!!! Një mut do të vijë ndonjë serb apo maqedonas që të punojë në Shqipëri!! Një mut!! Opozita duhet të shpëjtojë me shpejtësinë e dritës aksionet opozitare anti-ramë apo revolucionin demokratik për rrëzimin sa më parë të narko-regjimit kriminal të sektit sorosiano-fashist RILINDJA!!! Boshatitja e Shqipërisë është në disfavor katastrofik për opozitën, sepse po largohen votuesit KUNDËR qeverisë dhe pushtetit narko-mafioz!!! Në Shqipëri do të mbeten si votues vetëm patronazhistët e lumturuar, që vetëm paguhen pa punuar nga regjimi. Vendi simbol i REFERENDUMEVE, shembulli i demokracisë funksionale dhe i zhvillimit ekonomik i nivelit të lartë është Zvicera!! Merreni Kushtetutën e Zvicrës, përkthejeni në shqip nga origjinali ashtu siç është, pa i hequr dhe pa i ndryshuar asnjë fjalë, asnjë pikë dhe asnjë presje dhe vëreni direkt në zbatim!! Aty i keni të gjitha, nëse vërtetë doni që Shqipëria të bëhet!! Sepse gjeografikisht dhe natyralisht Shqipëria është një Zvicër me dete, por nga klima dhe pasuritë përrallore natyrore mbitokësore dhe nëntokësore, Shqipëria është sa 5 Zvicera së bashku!!! Kaq e thjeshtë është! Po filluat ta shqiptarizoni Kushtetutën dhe pastaj jo të heqim këtë dhe të shtojmë këtë, jo të ndryshojmë këtë dhe të ndryshojmë atë, u prish dhe u dhje fare puna, dhe nuk keni për të bërë asnjë gjë!!! Nuk ka cep, anë, mes dhe rajon të Shqipërisë që të mos ketë një aset natyror dhe një pasuri natyrore përrallore, që do t'i jepte një zhvillim të shpejtë atij qyteti, rrethi, qarku dhe rajoni!!! Shqipërisë ia ka falur i Madhi Zot gjithçka që e gjithë bota e ka të shpërndarë nëpër vende të ndryshme. Shqipëria me 2 milion banorë aktivë, ka lumenj të shumtë, ka liqene, ka 2 dete, ka porte, aeroporte, ka naftë, ka gaz, ka minerale nga më të çmuarat, ka qymyre, ka fusha dhe ka kodra pjellore, ka male, ka pyje, ka ullishte dhe vreshta, ka agrume, ka gjithçka. Në vend që të ishtë vendi më i pasur dhe me popullin më të pasur dhe më të lumtur të botës, paturpësisht, është vendi i fundit i Evropës, vendi më kriminal i Evropës, me qeverinë më kriminale dhe më të qelbur të botës dhe me popullin ndër më të varfërit e botës!! Turp për të gjithë klasën politike shqiptare!! TURP!! TURP!! TURP!!!

agi10/08/2022 13:56

Mos ja futni kot.Aq banor nuk kane keto dy shtete e leje mjek e infermiere.

Shto koment

Denonco