Presdenti slloven Pahor pas takimit me Metën: Ballkani meriton të bëhet pjesë e BE

Presdenti slloven Pahor pas takimit me Metën: Ballkani meriton të bëhet pjesë e BE

20:48, 05/07/2022
A+ Aa A-

Zbardhen detaje nga vizita e Presidentit Ilir Meta në Ljubjanë ku takoi homologun e tij Borut Pahor. Agjencia shtetërore e lajmeve sllovene 'STA' bën me dije se dy presidentët folën për çështjen e integrimit në BE.

“Te dy presidentët folën mbi rëndësinë e zgjerimit të BE me Ballkanin Perëndimor. Ndërkohë Presidenti Pahor doli kundër idesë së krijimit të “komunitetit politik” , i cili nuk e sheh Ballkanin si pjese e BE” , thuhej në lajmin e “STA”.

Nga ana tjetër Presidenti Meta shkruan në rrjete sociale se ka falenderuar homologun e tij për mbështetjen e madhe dhe të palëkundur për hapjen sa më parë të negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE.Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco