Inceneratorët/ Abilekaj: Zhdukën 10% të buxhetit të shtetit! SPAK nuk vepron se kontrollohet nga Rama

Inceneratorët/ Abilekaj: Zhdukën 10% të buxhetit të shtetit! SPAK nuk vepron se kontrollohet nga Rama

19:43, 05/07/2022
A+ Aa A-

Gazetari Enton Abilekaj komentoi në Syri Tv me Juli Krisafin aferën korruptive të inceneratorëve. Abilekaj tha se kemi të bëjmë me një superskandal ku padyshim strukturat e shtetit janë minimumi në dijeni.

Sipas tij, qeveria po ndikon tek drejtësia që mos të bëhet drejtësi për këtë çështje korruptive.

"Skandal i madh, ka një problem, është orientuar tek inceneratorët çështja ndërkohë që kompanitë e inceneratorëve me këto kompani kanë luajtur shumë pak miliona.

Flasim për 200 mln euro të kapura në skandal, që në shumicën e tyre nuk i takojnë inceneratorëve, por janë para për punime publike dhe që janë zhdukur paratë në këto skema. Nuk paguhet asnjë tatim.

Para dy vitesh u bënë një valë arrestimesh dhe përfundoi në disa masa të lehta, kjo skemë ka vazhduar.

Skenar mafioz filmash për zhdukjen e parave me njerëz që s'kanë dijeninë më të vogël dhe mashtrohen."-tha Abilekaj.

Më tej gazetari tha se duke arritur në shifra 300 milionë euro në vit, nuk mund të kalojnë pa u vënë re që 10 për qind e buxhetit të shtetit, zhduket.

Qeveria është e shqetësuar tani që ta fshehi dhe të shfryhet për tre ditë ky skandal. Arsyeja pse nuk po flet, nuk po sqaron e nuk po heton, arsyeja pse edhe drejtësia po e lë të kalojë si fluskë sapuni.”-deklaroi Abilekaj.

Sipas tij ky skandal është akoma më i madh pasi hetimi nisi 2 vite më parë, por u la në mes për shkak të një ndikimi okult dhe të fuqishëm që ka mbështetje politike dhe shtetërore.

"Nuk u la nga pensionistët e shkretë që kanë emrat, por një ndikim i madh politik e shtetëror. Duhet një hetim për të gjitha kompanitë që kanë marrë fonde shtetërore."-theksoi Abilekaj.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku05/07/2022 21:31

Ore ju miq, akoma nuk e keni kuptuar që SPAK u krijua nga Edvin Drama për të hetuar e përndjekur opozitarët e Edvinit, Edvini e KA SPAK-un në xhepin e vogël të brekusheve. Deri Erion legeni dekkaroi që SPAK-un e kontrollon si ti dojë surratbytha.

Shqiptari05/07/2022 20:40

Duhet patjeter qe Grupet Polifonike te Jugut te Shqiperise te fillojne garen dhe konkurimin per kenget me te bukura per trimerite heroike te SPAK ne luften kunder Korrupsionit dhe Krimit te Organizuar, kenge per Inceneratoret, kenge per Yuri Kim, per Sekretarin Blinken, per Escobar (jo ate te Columbise, por te SHBA). Patjeter edhe nje kenge te bukur per Reformen me te Suksesshme ne Drejtesine Shqiptare me fame boterore!!! Beni denoncime tek SPAK sa te doni dhe sa te ngopeni!! Te dencosh ne SPAK eshte njesoj sikur te denoncosh tek Edvin Kristaq Rama, dora vete!!! SPAK=RAMA=KRIM!! SPAK nuk vepron kurre, sepse eshte pjese aktive e kesaj organizate terroriste te strukturuar kriminale!! SPAK eshte nje nga strukturat e kesaj organizate dhe krahu me kriminal i saj!!! Akoma, o shqiptare, dyshoni per rolin kriminal qe SPAK-u i Kimetes po luan ne keto afera mafioze te narko-bandes "Rilindja"!! Po ti o socialist i ndershem, punetor, me dinjitet dhe me gjak shqiptari qe enderron te shkosh ne Evrope, a je dakord me keto afera terroriate mafioze qe kryebandit Edvin Kristaq Rama po ben ne emrin tend?? A te vjen keq ty o socialist i ndershem, qe partia jote eshte kthyer ne nje organizate kriminale dhe mafioze, si ato qe ke pare edhe neper filmat qe shfaqeshin ne kohen e komunizmit, per MAFIAN Siciliane, Kamorran napolitane dhe Ndrghetan??? A nuk te vjen keq se si po e katandis Atdheun ten, Shqiperine, kjo bande kriminale??? A nuk te vjen keq per endrrat e keputura ne mes te femijes tend, te nipit dhe mbeses tende? A je dakord ti, o socialist i ndershem, qe femija, nipi dhe mbesa jote te drogohen, te shesin droge dhe trupin per te jetuar dhe mbijetuar ne kete sketerre shqiptare???!!! Nese je vertete nje socialist i ndershem, me moral, me dinjitet dhe e do Shqiperine, eja ngrihu edhe ti!! PROTESTO EDHE TI!! PROTESTO SEPSE EDHE TI JESHQIPTAR!! SPAK=RAMA=MAFIA=KRIM=KORRUPSION=DIKTATURE!

Shto koment

Denonco